Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата на родителите на убиецот од Нови Сад: „Дај Боже да грешам..“

По информациите дека на ѕидовите од станот има симболи од египетската митологија, како и дека полицијата и обвинителството ги истражуваат наводите дека Л.П.С. и М.П.С. беа членови на сектата, за Телеграф.рс зборуваше и познатиот српски сектолог Димитрије Пастуовиќ.

Тој се сомнева дека во овој случај наводно се работи за еден вид сатанизам кој е поврзан со египетската магија.

Дај Боже да грешам, но ова е нашата иднина, сето тоа благодарение на социјалните мрежи и платформите каде што многумина ја шират приказната за енергиите, космосот, паганските божества“, вели Пастуовиќ.

Тој додава дека поддржувачите на овие верувања ја шират својата пропаганда и на тој начин успеваат да ги трујат младите.

„Тоа се злонамерни луѓе, кои ги продаваат своите глупости и намерно трујат деца, како нив. Тоа е зло“, рече тој.

Пастуовиќ за Телеграф.рс напомена дека и претходно предупредувал за „сатанизам“, и дека во иднина ќе има уште такви случаи.

За жал, полета, а за да се спречи мора да се донесе закон, државата, црквата, полицијата, сите мора да се вклучат и да спроведуваат казни“, заклучува сектологот.

Повеќе детали за оваа трагедија ќе бидат познати по завршување на истрагата.

За потсетување, цртежи од задгробниот живот од египетската митологија беа пронајдени на ѕидовите на куќата во Петроварадин каде беа пронајдени безживотните тела на децата на младата брачна двојка кои синоќа скокнаа од облакодерот во Нови Сад.

Според првите, неофицијални информации, овие откритија ги навеле полицајците да се посомневаат дека Л.П.С. и М.П.С. членови на сектата. Обвинителството во соработка со полицијата ги проверува овие наводи.

Телата на нивните деца се испратени на обдукција за да се утврди точната причина за смртта.

Соседите се шокирани од невиденото злосторство што се случи на овие простори. Како што истакнаа за Телеграф.рс, не ни поимале дека може да се случи ваква голема трагедија.

На повик на полицијата интервенирала екипа на Итна медицинска помош која, за жал, можела само да констатира смрт.

Телата на млад маж и млада жена биле пронајдени синоќа во Булевар Крал Лазар во Нови Сад, дознава Телеграф.

Неофицијално, две лица заедно скокнале од зградата за да се самоубијат.

Двајца станари со кои разговарале новинарите на Блиц, од кои едниот живее на најгорните катови на облакодерот, рекле дека двајцата млади луѓе не се од таа зграда, а излезот на покривот бил искршен и вандализиран.

Третиот сосед вели дека бил на пат за Белград и се вратил на увидот.

-Сцената беше морничава, се паркирав во близина на зградата и поминав покрај неа, не очекував таква сцена, не можев да заспијам синоќа. Страшно е, моите деца се на таа возраст, се ми помина низ паметот. Станарите велат дека не знаат како двајцата млади влегле во зградата, бидејќи вратата е заклучена, а во зградата не слушнале ни забава ни ништо друго – рече тој.