Семиња богати со хранливи материи: Одлични за намалување на холестеролот и водечки извор на омега-3 масни киселини

0

Лененото семе се покажа како моќна храна, преполна со придобивки за целокупното здравје.

Ленот е толку богат што неговите семиња се рангирани на деветтото место на листата на 100 најхранливи намирници.

Прочитајте подолу за сите хранливи материи што можете да ги најдете во овие семиња.

Омега 3 масни киселини

Овие масни киселини се дел од оние здрави масти неопходни за функционирање на телото. И знаете што? Лененото семе е најдобар извор на омега 3 масни киселини во светот! Тие се многу важни за нас, а нашето тело не ги создава, туку мораме да ги внесуваме преку исхраната. Омега 3 масните киселини може да се најдат во различни семиња, јаткасти плодови, риба и морски плодови. Сепак, во однос на количината на оваа важна состојка, мелениот лен е ненадминат. Еве кои се причините да го вклучите во вашето мени!

Лигнини

Тоа се соединенија кои се дел од речиси секоја растителна храна. Сепак, ова соединение е најзастапено и во ленот. Што ги прави посебни? Лигнините од лен имаат антиоксидантни својства и делуваат како фитоестрогени – растителна варијанта на естроген. За споредба, семките од лен имаат 338 пати повеќе лигнин од семките од сончоглед. Овие својства го прават моќен во борбата против бројни болести и воспаленија, а фитоестрогенот ја игра својата улога во регулирањето на некои здравствени состојби кај жените.

Лигава структура

Она што ги прави семките од лен посебно е нивната муцилагина структура. Тие се богати со растворливи влакна кои со вода формираат супстанца слична на слуз, а со тоа влијаат на подобро варење. На некој начин, оваа слуз ја одржува рамнотежата во варењето – овозможува подобро празнење на цревата и спречува запек, а во исто време го спречува пребрзото празнење и им овозможува на цревата да соберат што е можно повеќе хранливи материи од храната, минуцамене. com пишува.

Редовното консумирање ленено семе може да влијае на следните здравствени проблеми:

Здравје на срцето

Меленото ленено семе е богато со омега 3 масни киселини. Истражувањата кои се занимаваа со неговото влијание врз здравјето покажаа дека тие можат да играат значајна улога во намалување на високиот крвен притисок и спречување на артемија. Омега 3 масните киселини го спречуваат стврднувањето на артериите поради формирање на наслаги во нив и помагаат во намалувањето на лошиот холестерол. Во овој процес, лигнините играат важна улога. Истражувањата покажаа дека ја намалуваат можноста за создавање на наслаги во крвните садови за дури 75%. Тоа, ќе признаете, е импресивна бројка.

Одлично за варење

Лененото семе содржи голема количина на растителни влакна кои можат да помогнат во подобрување на дигестивното здравје. Тој е одличен извор на растворливи и нерастворливи влакна. Нерастворливите влакна го промовираат движењето на материјалите низ вашиот дигестивен систем.

Благодарение на позитивното влијание на влакната на дигестивниот тракт, лененото семе ја регулира цревната флора, која исто така ја обновува, исфрлајќи ги токсините од телото и го подобрува варењето. Дејствуваат на желудникот така што ја обложуваат неговата слузокожа и ги намалуваат проблемите со зголемената киселост. Лененото семе содржи и растворливи и нерастворливи влакна, кои се корисни за варење, здравје на цревата, одржување на идеална телесна тежина и регулација на холестеролот.

Извор на протеини

Протеините се важни за здравјето на коските, мускулите, ‘рскавицата и кожата. Лененото семе е одличен извор на висококвалитетни растителни протеини. Една кафена лажичка ленено семе содржи скоро 2 грама протеини, што го прави лененото семе одржлива опција спакувана со протеини за оние кои бараат алтернатива на изворите на животински протеини.

Го зајакнуваат имунитетот

Кога ги спомнуваме антиоксидансите, повеќето луѓе мислат на магичната моќ на боровинките, лимоните и другите јужни овошја богати со витамин Ц. Малкумина, доколку ги има, не помислуваат да ги најдат овие својства во семките од лен. Лигнините се полни со антиоксиданси кои брилијантно се борат против разни воспалителни процеси, вируси, бактерии, габи и го одржуваат здравјето на нашите клетки.