Се*с по децении: Во 20-тите е експериментално, во 30-тите е возбудливо, 40-тите се пресвртница, а FIFTY!?

Дваесеттите се време кога постои најголема веројатност за секс во тројка со личност од ист пол, многу пола без обврски, додека средината на четириесеттите е врв на сексуалното задоволство на жените.

Како и повеќето работи, сексот станува подобар со текот на времето, вели гуруто за врски Трејси Кокс (58).

Во својата книга „Големиот секс започнува во педесеттите години“, Трејси ги открива различните фази од нејзиниот љубовен живот и како да уживате во сексот на која било возраст.

1. Дваесетти – експериментирање

“Дваесеттите ги паметам како вртоглава мешавина од слобода и несигурност. Раскинав со долгогодишното момче, со кое дури и се верив на мојот 21 роденден. По раскинувањето решив да останам извесно време сама. Имав силен сексуален нагон и многу фантазии, но јас не постапив според тоа“, вели таа.

20-тите се време кога има најголема веројатност за троен секс, со личност од ист пол и многу секс без обврски, тврди Трејси и вели дека од друга страна има голема несигурност.

„На таа возраст повеќе сме фокусирани на изгледот, а помалку на задоволството“, вели тој.

Тоа ни кажува да ги игнорираме рамките. Во ред е ако не сакате да спиете со многу луѓе и да експериментирате. Поставете свои правила и не се обидувајте да се држите до оние што не ви одговараат. Ако ви треба повеќе време за да постигнете оргазам, користете сексуални помагала за да ги изедначите задоволствата. Совршени тела не постојат. Да се ​​биде добар во кревет не значи да се има одлично тело, туку ентузијазам. Ако се чувствувате лошо после секс, спиете со погрешна личност.

2. Триесеттите – возбудливи и исцрпувачки

„Се омажив за мојот прв сопруг во раните триесетти. Тоа беше мојата прва средба со долготрајна и моногамна врска“, вели таа, додавајќи дека бракот како таков не и се допаѓа. Го сакаше својот сопруг, но не ѝ се допадна тоа што нивната иднина е однапред испланирана и мислата дека никогаш повеќе нема да спијат со други.

„Се разведов и амбициозно и се посветив на кариерата. Во триесеттите, паровите ја доживуваат најголемата сексуална закана – децата“, вели таа.

Сепак, има и сексуални бонуси, како што вели и самата, повеќето од нив на оваа возраст се посамоуверени и подобро го познаваат своето тело. Иако некои жени се мачат да доживеат оргазам во своите дваесетти години, повеќето го постигнуваат на оваа возраст само затоа што се поискусни и подготвени да побараат од партнерот да ги задоволи.

Партнерите не читаат мисли. Дајте повратни информации за тоа што ви се допаѓа и што не ви се допаѓа. Престанете да жалите за сексот што сте го имале на почетокот на врската.

Телата не се создадени да останат во таа страсна фаза наполнета со хормони. Не е работа на вашиот партнер да ве расположи за се*и, туку е ваша. Откријте точно кои се вашите „предизвикувачи“ и посегнете по нив. Прочитајте нешто интересно и поттикнете се.

Во ред е да престанете да зборувате еднаш во некое време.

Многу парови воопшто не вежбаат во првите две години од животот на детето, но тоа е нормално. Договорете се на пауза и никој нема да полуди мислејќи дека тоа е трајна одлука.

3. Четириесеттите – пресвртница

„Влегов во четириесеттите, чувствувајќи се фантастично. Имав личен тренер, патував, промовирав книги и ми се додворуваа мажи двојно помлади од мене“, вели таа, додавајќи дека на 45 години и здосадила тоа.

Сакаше сериозна врска со некој позрел.

Ова е и периодот од животот во кој многу незадоволни сопруги се разведуваат од своите први сопрузи. Неколку студии покажаа дека средината на четириесеттите е врв на сексуално задоволство за жените, се додека го имате вистинскиот партнер.

Одеднаш сте подготвени за работи што претходно сте ги отфрлиле: играње улоги, игри со поврзување, играчки за се*с, дури и за забава. Сфаќате дека животот е краток, што ве прави поотворени за нови сексуални авантури.

“Не дозволувајте оргазмот да биде единствената цел што треба да ја постигнете што е можно поскоро. Можете сами да ја постигнете, а времето со партнерот е сепак нешто повеќе од самиот оргазам. Спонтаниот секс е преценет. Мора да планирате секс. Ако не создавате соодветни услови за секс во долги врски, на крајот ќе го имате само на родендени и годишнини. Најлесен начин да ја зголемите желбата за секс е да го имате што е можно повеќе“, советува тој. .

4. Педесетти – гол

„Кога наполнив 50 години, две години по менопаузата, мојот сексуален нагон драстично падна. Но, немав поим дека мојот живот ќе се промени на подобро. Некаде во тоа време го запознав мојот втор сопруг Мајлс, љубовта на мојата живот“, вели таа и додава дека желбата повторно се вратила, бидејќи во истото пакување почувствувала љубов и страст.

Менопаузата е предизвик за сите нас, но ние сме пообразовани од кога било и можеме донекаде да ја претвориме во наша корист.

„Сe*от може да биде подобро во средна возраст бидејќи жените конечно се опуштаат. Децата се пораснати, сте ја постигнале кариерата или сте во застој, на повеќето од нас финансиски им е подобро и имаме време и енергија да се фокусираме на себе.Сe*от е помалку фокусиран на пенетрација, побавен и поеротичен“, вели тој.