Се женел дури 5 пати, меѓу нив е една Србинка: Ова се сите ЖЕНИ на Лотар Матеус, а едно работа им е ЗАЕДНИЧКИ

0

Ниту нашата прекрасна креаторка Маријана Матеус не можеше да одолее на големиот заводник.

Сите добро го познаваат Лотар Матеус како одличен фудбалер и тренер, а она што ја заинтригира јавноста се неговите односи со многу жени .

Секој од нив беше уникатен и бурен на свој начин, а нашата позната модна дизајнерка Маријана Матеус не можеше да одолее на нејзиниот шарм .

Навистина не е чудно ако се земе предвид дека во неговата богата фудбалска кариера дури двапати беше прогласен за најдобар фудбалер на планетата.

Играше за Борусија Менхенгладбах и Баерн Минхен како и за Интер. За германската репрезентација играше 150 пати, што е апсолутен рекорд, како и тоа што учествуваше на пет светски првенства.

Како капитен на тимот, во 1990 година по трет пат на Германија и ја донесе титулата светски шампион.

Тој како тренер на белградски Партизан ја донесе оваа екипа на првото место во националната лига, а со тоа ја внесе и во Лигата на шампионите.

Освен со својата блескава кариера, Лотар Матеус може да се пофали и со многу богат љубовен живот. Неодамна Лотар стави точка на последниот брак со 27 години помладата партнерка Анастасија Климко и оттогаш не помина долго откако беше фотографиран на грчкиот остров Миконос како разменува нежности со својата нова девојка Наталија.

Тој дури успеа да однесе 5 дами до олтарот. Лотар беше во брак со својата прва сопруга Силвија од 1981 до 1992 година. Двајцата ги имаат ќерките Алиса и Виола.

Матеус влезе во втор брак во 1994 година со Лолита Морено, швајцарска водителка. Тие се разведоа пет години подоцна. Тие имаат син Лорис.

Германецот по трет пат стапна на „лудиот камен“ за време на престојот во Србија во 2003 година, каде како тренер успешно го водеше тимот на Партизан.

Негова избрана беше 10 години помладата Маријана (тогаш Костиќ), која по разводот го задржа презимето Матеус. Маријана и Лотар немаа деца во речиси четири години брак.

Ниту Маријана Матеус не можеше да му одолее на згодниот Лотар

По неа, тој стапи во врска со украинската манекенка Кристин Лилијан, со која се ожени во Лас Вегас во 2009 година, но бракот не траеше долго. Двојката официјално не се разведе, но и двајцата потврдија дека нивната приказна е завршена.

Кристин Лилијан и Лотар Матеус се венчаа во 2009 година

Несомнено е дека поранешниот германски фудбалер е голем заводник, а особено е интересен податокот дека секоја негова сопруга била помлада од претходната.

И сите имаат една заедничка работа на која „нападна“ Лотар – тие се убави и секоја е по неколку години помлада од претходната.