Се запали авион: Пожар изби од под пилотската кабина, патници во паника одат по крилјата, се појавија видеа (ВИДЕО)

Авион на „Делта ерлајнс“ се запали веднаш по слетувањето на меѓународниот аеродром Сиетл-Такома.

Снимката покажува пожар кој избувнува под пилотската кабина на авион на Ербас додека патниците се симнуваат од летот од Канкун, Мексико на 6 мај. Се гледаат и патници како одат на крилото на авионот додека се подготвуваат за итна евакуација од лизгалки.

Како што пренесува „Њузвик“, пожарот избувнал откако електричниот кабел бил приклучен на авионот Ербас А321нео, што довело до евакуација на 189 патници и шест членови на екипажот.

„Мислам дека луѓето реагираа во паника, имаше мал метеж на патеките на патот до излезот. Но, генерално беше прилично непречена евакуација. Мило ми е што се случи на теренот на портата за спуштање, тоа е најдобро место, можете да се надевате на евакуација“, изјави за KOMO News еден од патниците, Ашвин Менон, додавајќи дека им е благодарен на пилотите, екипажот и полицијата за нивната помош.

Од компанијата „Делта“ за „Њујорк пост“ изјавија дека тобоганите се поставени како мерка на претпазливост, а патниците кои сè уште биле внатре биле симнати преку задниот дел на леталото.

„Патниците се целосно евакуирани“, соопштија од компанијата и потврдија дека авионот е изваден од употреба заради проверка и одржување.

„Пожар предизвикан од генератор“

Федералната агенција за воздухопловство (FAA), исто така, објави дека летот 604 Делта безбедно слета на аеродромот Сиетл-Такома околу 22:00 часот во понеделник, 6 мај.

„Додека бил паркиран на капијата, екипажот на Ербас А321 пријавил можен пожар предизвикан од мотор на земја. Патниците го напуштија леталото користејќи тобогани за излез за итни случаи“, соопшти FAA.

„Њузвик“ потсетува дека претходно овој месец, крило од летот на „Делта ерлајнс“ се судрило со паркиран авион на „Спирит ерлајнс“ на аеродромот Кливленд Хопкинс во Охајо додека се движел кон пистата. Во тој инцидент нема повредени. Големи безбедносни проблеми со авионите – особено оние со „боинг“ – ја измачуваа авиоиндустријата во последните месеци, откако вратата падна од авионот на „Аљаска ерлајнс“ додека беше во воздух.