Се засилува реториката меѓу Скопје и Атина за Договорот од Преспа

Нема простор за отстапки. Грција внимателно ќе ја следи ситуацијата во Македонија. Бараме од Владата и од претседателот на Македонија верно да се придржуваат до Договорот од Преспа – еве што се вели во најновата реакција на Атина, по изјавата на првиот човек на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека „мое човеково право е што ќе ја наречам мојата земја“.

Дополнително, Мицкоски, кој се очекува да биде именуван за претставник за формирање на новата македонска Влада, излезе во одбрана на претседателката на државата, Гордана Силјановска Давкова, нарекувајќи ја нејзината заклетва „достојна“.

За време на полагањето заклетва на 12 мај, Давкова не ја нарече државата со официјалното име Македонија, туку само Македонија, користено пред договорот со Грција од 2018 година.

Давкова не поддржува промена на Уставот, но во интервју за Радио Слободна Европа неодамна, таа рече дека доколку Парламентот ги одобри уставните амандмани – кои ќе им овозможат на Бугарите и на пет други етнички малцинства да станат дел од македонскиот Устав – ќе ги почитува.

Во 2018 година, Скопје и Атина го потпишаа она што е познато како Договор од Преспа, менувајќи го името од Македонија во Северна Македонија.

Овој договор стави крај на повеќегодишниот спор, отворајќи го патот за напорите на Скопје да се интегрира во Европската унија и НАТО.

„Очекуваме да работиме со нашиот сосед, но нема да толерираме никакви отстапки. Знаеме дека еден од условите за почеток на процесот за членство на Македонија во ЕУ е токму Договорот од Преспа, во кој е дефинирано уставното име Македонија. Ние сме подготвени да го спроведеме овој договор. Мора да бидеме свесни дека не може да има отстапка кога станува збор за спроведувањето на меѓународните договори, кои според Уставот имаат приоритет пред обичните закони“, изјави шефот на грчката дипломатија, Јоргос Герапетритис.

Коментирајќи ги реакциите на грчката страна, претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, рече дека од Атина очекува „честитање за убедливиот триумф на изборите“, а не „политички мускули“.

Според Мицкоски, доколку Грција смета дека земјата го прекршила Договорот од Преспа, постои Меѓународниот суд на правдата, каде што може да оди да ја бара правдата.

„Многу пати во минатото кажавме дека тоа е реалноста. „Комуникацијата со македонските институции останува во согласност со уставното име и законите [на Северна Македонија], но мое основно право е да ја нарекувам мојата земја во говорот“, рече Мицкоски.

Тој, исто така, тврди дека Македонија целосно го имплементирала Договорот од Преспа, но Атина, според него, „не ги завршила ниту трите основни работи“.

„Ако некој очекува ВМРО-ДПМНЕ да ги повтори грешките од минатото, бидете сигурни дека тоа нема да го направиме. Немаме намера да одговориме на нивните политички мускули со преименување на автопати и аеродроми, или градење споменици. Не очекувам односите меѓу двете земји да се засноваат на политички мускули, очекувам дека ќе имаме одлични меѓусоседски односи. Ценам дека ВМРО-ДПМНЕ и грчката Влада предводена од Нова Демократија имаат свои позиции во однос на Договорот од Преспа, затоа што на никој од нас не му се допаѓа тој договор“, рече Мицкоски, осврнувајќи се на трите договори кои се однесуваат на соработката со Грција, кои имаат сè уште не е одобрен од Парламентот во Атина.

Од друга страна, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис изјави дека „нема да ги ратификуваме меморандумите од Договорот од Преспа доколку не сме апсолутно убедени дека другата страна ги почитува сите одредби од Договорот од Преспа“.

„Јасно ја предупредив новата Влада во Скопје дека секое отстапување од имплементацијата на Договорот ќе има сериозни последици за нашите билатерални односи, но и за европскиот пат на Македонија“, рече меѓу другото.

На договорот со Грција од 2018 година континуирано се спротивставува ВМРО ДПМНЕ која убедливо победи на парламентарните и претседателските избори на 24 април и 8 мај годинава.

Грчката страна во неколку наврати го потсетуваше Скопје дека неспроведувањето на сите обврски кои произлегуваат од овој договор може да има последици во процесот на неговото интегрирање во ЕУ.