„СЕ СОМНЕВАМ ДЕКА Е КИДНАПИРАНА“ Се огласи мајката на исчезнатата Вања, потрагата продолжува: На ова место исчезна сигналот од нејзиниот телефон

0

Потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, која исчезна на 27 ноември на пат кон училиште сè уште трае, а јавноста во Македонија е многу вознемирена од овој настан, со оглед на тоа што се работи за исчезнато дете во една од најфреквентните делови на главниот град.

Полицијата ја објави нејзината фотографија и опис и ги истражува сите можни мотиви и причини за нејзиното исчезнување. Девојчето, како што беше наведено претходно, е високо 175 см, тежи 58 кг, има темно кафеава коса, кафени очи, носи протези, има бенка на десната страна од лицето, а носела син џемпер, кратка црна јакна, црни фармерки со странични џебови и бели Nike патики со кафени линии на ѓонот.

Фотографии од девојчето се залепени во центарот на Скопје со надеж дека некои од минувачите ќе се сетат на некоја информација. Последниот сигнал од нејзиниот телефон бил на булеварот Партизанска одреди, спроти Универзална сала.

Вања Ѓорчевска, Северна Македонија

Во понеделникот Вања отишла на училиште во 7:20 часот и веќе била недостапна во 7:35 часот.

Според зборовите на мајката на Зорица, девојчето пред заминувањето било добро расположено и не се пожалило на никакви проблеми. Зорица рече дека Вања нема проблеми со малтретирањето, дека семејните односи не се нарушени и дека немаат непријатели. Мајката изрази благодарност за работата на полицијата која формираше специјален тим и прави се за да ја пронајде Вања.

„Се сомневам дека е киднапирана“

Мајката на Вања на „Фејсбук“ изјавила дека нејзината ќерка тргнала на училиште во 7.20 часот наутро и дека оттогаш и се губи секаква трага.

„Последен пат е видена во Дебар Маало на пат кон „Песталоци“. Доколку имате информации јавете се на 075 400 816“, напиша загрижена жена.

– Се сомневам дека е киднапирана. Вања насмеана излезе од дома, и дадов пари за појадок и таа отиде на училиште. Другарката ми пиша дека не дошла на час, со неа сме во постојана комуникација и ја известувам ако Вања е болна и не може да дојде на училиште. Вања има 14 години и е деветто одделение. Не излегува многу, има неколку пријатели и главно е дома. Ги проверивме сите нејзини сметки на социјалните мрежи, ги имам сите нејзини лозинки и нема ништо сомнително. Вања не е таква девојка и нема многу објави. Навистина се сомневам дека е киднапирана, дај Боже да грешам. Да знаев дека побегна и имам проблеми со неа, сигурно немаше да ме фати толкава паника. Се проверуваат и камерите, се се случило на пат од дома до училиште, овде некаде кај Партизанска се гледа дека свртела од вообичаениот пат до училиште, а сигналот од мобилниот и исчезнува кај Рузвелтова – кажала мајката .

Од полицијата за потврдиле дека исчезнувањето на Вања било пријавено на 27 ноември во 08:35 часот и дека преземаат мерки за пронаоѓање на девојчето.

„За расчистување на случајот и пронаоѓање на лицето веднаш по приемот на пријавата, на највисоко ниво биле вклучени целосните капацитети на СВР Скопје, извршени се низа разговори со роднини на малолетни лица, извршени се увид на камери итн. Истрагата интензивно продолжува“, соопштија од МУП.

Јавноста на нозе

Македонската јавност е на нозе поради исчезнувањето на Вања, неколку дена пред пуштањето во употреба на системот за рано предупредување „Најди ме“ за исчезнати деца.

Потрагата трае од понеделникот, а во неа се вклучени полицијата, семејството, но и бројни граѓани и соученици кои споделуваат објави на социјалните мрежи, поставуваат постери со нејзината фотографија и бараат каква било информација каде исчезна девојчето.

Граѓаните на Македонија од декември ќе имаат на располагање систем за рано предупредување за исчезнатите деца наречен „Најди ме“ (najdime.org.mk), каде што ќе можат да поднесат пријава и да помогнат во пронаоѓањето на исчезнатите лица, но под услов полицијата да е алармирана.

Властите се надеваат дека ќе ја искористат платформата за поуспешна потрага по исчезнати лица преку споделување на релевантни информации. Веќе е поставено исчезнувањето на Вања .

Кога некој ќе пријави исчезнување, МУП веднаш реагира и не чека да поминат 24 или 48 часа од пријавата. Потоа, во зависност од расположливите информации за причините за исчезнувањето, се објавува локално или централно, а по потреба и меѓународно соопштение.

За три години исчезнале над 70 деца

Ова не е единствениот случај на исчезнато дете по кој трага полицијата.

Според МВР, 74 малолетници се пријавени за исчезнати од јануари 2020 година, а 65 се пронајдени.

На веб-страницата на МУП се уште е активна потрагата по шесте деца кои исчезнаа во последните години.

Меѓу последните има фотографија и информации за Петар Јобески, чии родители сè уште чекаат информации за тоа каде се наоѓа нивниот син од 25 февруари 2022 година. Јобески исчезна на 10-годишна возраст во Мариово. Станува збор за дете со инвалидност, по кое потрагата траела подолго време. Во 2010 година во Средорек, Куманово исчезнаа две петгодишни деца – Мирсада Хелдовиќ и Дане Мемеди. Речиси во истиот период во Скопје бил пријавен исчезнат малиот Митат Ибрахими.

Случаите наиде на голем одзив во јавноста, но се уште немаат решение.

Во Европа годишно исчезнуваат над 250.000 деца, а во Македонија во просек околу 300 лица, од кои значителен број се деца, посочуваат од невладините организации.