Се уште е тема часовникот на Меси, на зглобот носел 218.000 долари

0

Лионел Меси (Меси) е најдобриот фудбалер на светот по избор на ФИФА. На свеченоста што се одржа на 27 февруари во Париз, Меси го доби ова големо признание.

На крајот на краиштата, 2022 година беше значајна година за напаѓачот на Аргентина, кој постигна седум гола на Светското првенство во ФИФА 2022 година во Катар, со што ја предводеше Аргентина до првата победа на Светското првенство од 1986 година.

Одлична ставка
Секако, наградата не беше единствениот сјаен предмет во рацете на фудбалската ѕвезда. Додека Меси ја примаше наградата, држејќи искрен говор, очите не можеа а да не паднат на спектакуларниот часовник Patek Philippe кој го красеше неговиот зглоб.

Patek Philippe Ref. 5270P Perpetual Calendar Chronograph што го носеше напаѓачот на ПСЖ на церемонијата на доделувањето бил лансиран во 2022 година и, според веб-страницата на брендот, има цена од 218.820 долари.

Часовникот има платинесто куќиште од 41 мм, грб од чист кристал од сафир, зелен бројчаник и златни стрелки и е опремен со сјајна црна лента од кожа од алигатор.

Patek Philippe го патентирал рачниот часовник Perpetual Calendar во 1889 година и оттогаш брендот редовно иновира. Овој модел Grand Complications 2022 со рачно намотување го користи движењето на хронографот CH 29-535 PS Q и прикажува ден-ноќ, датум, месец, престапна година и фази на месечината. Има и тајмер од 30 минути.

Фудбалската ѕвезда претходно носеше и други врвни часовници, вклучувајќи бело злато Patek Philippe Nautilus од 145.000 долари и розово злато Rolex Yacht-Master.