СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО СОСЕДНА АЛБАНИЈА – Граѓаните преплашени: “Силно се тресеше, беше страшно…“

Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC) соопшти дека земјотрес со јачина од 3,8 степени ја погоди денес соседна Албанија.

Епицентарот на земјотресот е на 30 километри југоисточно од Тирана на длабочина од осум километри.

Најстрашниот момент во мојот живот. Трауматизиран сум“, „Силна вибрација“, „Многу се тресеше“, „Беше страшно“, се дел од коментарите од оние што го почуствувале земјотресот.