Силен земјотрес во Хрватска, облакодери се нишаа во Риека: „Земјата се затресе под нашите нозе“

Според првата проценка, епицентарот бил на островот Крк.

Точно во 10:47 часот подрачјето на Кварнер го зафати силно невреме. Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,8 степени, а бил почувствуван низ цела западна Хрватска.

– Денеска, 16 февруари 2023 година, во 10 часот и 47 минути, сеизмографи на Сеизмолошката служба на Република Хрватска забележаа силен земјотрес со епицентар кај Башчанска Драга на Крк. Магнитудата на земјотресот била 4,8 степени според Рихтеровата скала, а интензитетот во епицентарот бил проценет на VI степени според ЕМС. Земјотресот е почувствуван низ хрватското крајбрежје – се наведува во соопштението на Сеизмолошката служба.

Не изгледаше безопасно, ни се затресе земјата под нозете и се слушна силен татнеж – ни изјави читател од Крк.

Жителите од областа околу епицентарот известуваат дека целата работа траела околу 10 секунди и дека се тресела доста силно. Од западниот брег на Истра ни кажуваат и дека се почувствувало.

Клара Рожман , новинарка од Јутарњи од Риека, вели дека облакодерите во Риека се занишале. Земјотресот доста силно е почувствуван и во Ровињ.

– Беше доста силно, доста се тресеше. Тоа беше повеќе татнеж отколку татнеж и траеше меѓу пет и десет секунди – вели г-ѓа Едита од Ровињ.

Нашата новинарка во Пазин, Барбара Бан , наведува дека тресење се почувствувало и во Истра, но засега, според извештаите од надлежните служби, нема штета. Како што ни изјави главниот пожарникар на Истарската жупанија, Дино Козлевац , сите пожарникари се во подготвеност во случај на било каква пријава.

„Единствените пријави што ги имаме се оние на вознемирени граѓани кои не знаеле што се случува. Засега немаме пријавено штети, а нашите пожарникари се на готовност за се што може да биде потребно во следните неколку часа“, ни рече Козлевац.