СИЛНО НЕВРЕМЕ ПОКОСИ СЕЛСКО ПОДРАЧЈЕ! Луѓето заробени во урнатините, се бројат загинатите (ВИДЕО)

0

Уништени згради, жителите останаа без струја поради бурата „суперќелии“.

Силното торнадо што во петокот вечерта го проби руралниот дел на Мисисипи уби најмалку седум лица, уништи згради и ги остави жителите без струја , додека опасното време, кое донесе град со големина на топче за голф, се пресели низ неколку јужни сојузни држави.

Метеоролошката служба потврди дека торнадото предизвикало штета на околу 60 милји североисточно од Џексон, Мисисипи. Руралните градови Силвер Сити и Ролинг Форк пријавија штета бидејќи торнадото продолжи да се движи кон североисток со 70 милји на час (113 км/ч) без да ослабне додека се движеше кон Алабама.

– Најмалку седум лица загинаа во торнадо во Мисисипи – изјавија официјални лица за ABC News.

Канцеларијата на шерифот на округот Шарки во Ролинг Форк пријави истекување на гас и луѓе заробени во купишта урнатини. Според Vicksburg News, некои единици за спроведување на законот се водат за исчезнати во Шарки.

Бркачот на бурата Рид Тимер твитна дека на Ролинг Форк му е итна потреба од персонал за итни случаи и дека ги носи повредените жители во болницата во Виксбург.

Гувернерот на Мисисипи, Тејт Ривс, во петокот вечерта на Твитер објави дека тимовите за пребарување и спасување се активни и дека официјалните лица испраќаат повеќе амбулантни возила и итни резерви на погодените.

Системот на бура беше суперќелија, тип што ги произведува најсмртоносните торнада и најштетниот град во САД, изјави професорот по метеорологија на Универзитетот во Северен Илиноис, Вокер Ешли.

Повеќе од 49.000 луѓе останаа без струја во петокот вечерта во Арканзас, Мисисипи и Тенеси.