Синот на телохранителот на Џинѓиќ ја откри вистината за атентатот: Излегува дел од приказната што се криеше од јавноста!? (фото)

Иако моментално е еден од најбараните изведувачи на популарна музика, а се проба и во глумата во серијата „У Клинчу“, Михајло во последните неколку години се фокусира на продукцијата со која особено ќе се занимава кога станува збор за овој филм.

Според извор на српски Курир, тој долго време планирал да се впушти во овој проект, не се брза, а сите што слушнале за неговата идеја се воодушевени.

– Многумина не знаат, но Војаж, покрај пеење и глума, студира веќе неколку години. Се запиша на аудио-визуелна продукција затоа што тоа го интересира. Неговите студии траат малку подолго бидејќи поради настапите и другите обврски не може сè да постигне, но реши во наредниот период да ја загрее фотелјата и да ги заврши студиите. Идејата за филм ја има неколку години, но сега само што почна да работи на него. Тој ќе биде и продуцент на тоа достигнување. Ја има поддршката од целото семејство и од девојката – вели изворот откривајќи ги деталите од сценариото:

– Акцентот во филмот ќе биде на животната приказна на неговото семејство, особено на неговиот татко Милан. Таа приказна е целосно филмска и ќе воодушеви многумина. Во филмот, Војаж ќе ги открие сите непознати детали за тешкиот и трауматичен живот што тој и неговото семејство го имале кога бил мал, а потоа и неговото растење, емотивниот живот и сето она што ги интересира неговите обожаватели. Планирано е на самиот крај на филмот на публиката да и’ се претстави големиот успех на Војаж во музиката и на сцената, кој го постигна на само 22 години. Михајло ќе се игра себеси во филмот, а кој ќе го игра неговиот татко Милан Веруовиќ и други улоги сè уште се размислува и се се држи во тајност. Многу е можно Милан да си игра самиот. Веќе разговарал со некои на оваа тема и сите се воодушевени – заклучува изворот.

Инаку, Михајло досега не зборуваше многу во јавноста за периодот кога неговото семејство мораше да се пресели во Франција поради убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ. Таткото на Војаж беше телохранител на покојниот премиер, а тој беше смртно ранет на 12 март 2003 година, кога беше убиен премиерот. Тој период за нивното семејство значеше преселба во Франција од безбедносни причини. Токму затоа, Војаж сака да ја претстави и раскаже оваа приказна до најситни детали во неговиот автобиографски филм, кој сè уште не знае како ќе се вика.

– Не зборував многу за моето детство. Сакам да остане така, поради некои други работи. Многу од моите инспирации, стихови, чувства и вредности црпам од моето детство. Мислам дека пораснав прерано и многу млад достигнав одредена зрелост, поради животните околности во кои се најдов заедно со моето семејство. Но, да оставиме така – изјави еднаш Веруовиќ за медиумите. 

Да потсетиме, Војаж има големи планови и сака многу амбициозно да ја гради кариерата, но и да раскаже дел од тоа што му се случило досега, тоа го потврди во бројни интервјуа, а своевремено и со објава на Инстаграм.

– Еден ден, кога ќе дојде време, ќе ја раскажам мојата животна приказна. Филмот не може да се вклопи во една песна – напиша тогаш Војаж на Инстаграм, а најверојатно тоа време се ближи.