СИТЕ ПИЕМЕ ВАКВА ВОДА НАУТРО, А МОЖЕ ДА ВИ НАШТЕТИ НА ЗДРАВЈЕТО: Не знаете колку е опасна

0

Умерената исхрана е секако најдобриот рецепт за здраво и витко тело. Сепак, дури и здравата храна кога се консумира во прекумерни количини може да предизвика негативни ефекти.

Ништо лошо нема да ви се случи ако јадете по ред чоколадо одвреме-навреме, но ќе ви се случи ако го јадете целото.

Секако, треба да се трудите вашата исхрана да биде здрава и разновидна, но и здравата храна може да има свои негативни својства. А тоа се:

Вода со лимон

Жените обожаваат да го пијат и често го започнуваат денот со него бидејќи слушнале дека може да помогне во слабеењето, иако стручњаците тврдат дека нема посебен ефект, освен што лимонот го подобрува вкусот на водата .

Никој не вели дека оваа комбинација не треба да се пие, но, како и во се останато, не смеете да претерувате. Големите количини на напитокот може да ги направат забите почувствителни, да ја оштетат површината на забите и да го отворат патот за појава на кариес.

Сега кога го знаете тоа, не би било лоша идеја да го ограничите внесувањето на други кисело овошје, портокали, лимети или мандарини, како и соковите направени од нив. Значи, тие се здрави, треба да ги јадете, но без претерување.

Гранола, овесна каша, овесна каша

Овесни снегулки

Многумина ги јадат за појадок бидејќи брзо се подготвуваат, а со додаток на овошје се и одличен десерт . И треба да ги јадете бидејќи се богати со влакна, магнезиум и цинк. Сепак, тие често се калорични, особено ако купувате готови мешавини од каша кои можат да бидат полни со таканаречени скриени шеќери.

Затоа ве советуваме да купите обична овесна каша без никакви додатоци и да подготвите слатка или солена каша, но да не користите повеќе од 50 грама снегулки по оброк бидејќи 100 грама има речиси 400 калории, пишува Story.hr.

Риба

Рибата е исклучително здрава, содржи витамини Б1, Б2, Б6, Б12, омега-3 масни киселини, но не треба да биде на менито секој ден. Откриено е дека ако го консумирате еднаш или двапати неделно, за 36 отсто ќе го намалите ризикот од смрт предизвикана од проблеми со срцето.

Само толку е доволно бидејќи прекумерните количини може да доведат до труење со жива, особено ако јадете поголема риба, која се храни со помали риби.