Скандал во црквата во Полска:Свештеници правеле оргии, ескорт девојките пронајдени во несвест

Толпата не дозволила екипа на итната помош да влезе во просториите каде се случило се.

Католичката црква во Полска се најде во центарот на скандал откако група свештеници организираа „секс забава“ на која беше пронајдена машка придружба во несвест. Свештениците прво повикале брза помош, но подоцна одбиле да ги пуштат болничарите во зградата во сопственост на црквата. После тоа била повикана полиција, а целиот случај завршил во медиумите.

Претходната недела, Газета Виборча објави дека свештениците во Даброва Горница, град во јужна Полска, организирале забава во зграда што и припаѓа на парохијата на која била поканета придружба.

„Инцидентот беше од чисто сексуална природа“, изјави за весникот неименуван извор запознаен со инцидентот.

„Учесниците на настанот земаа лекови за зголемување на потенцијата“, додаде тој.

Брзата помош повикала полиција

Gazeta Viborcza објави дека „забавата излегла од контрола, а придружничката ја изгубила свеста“, поради што бил повикан итен дојде до човек кој паднал во несвест.

Портпаролот на локалното обвинителство за Газета Виброца изјави дека е покрената истрага за евентуално неукажување помош на лице чие здравје е загрозено, што е кривично дело за кое се казнува затворска казна до три години.

Како одговор на прашањата за печатот, локалното католичко здружение потврди дека имало инцидент со „интервенција на службите за итни случаи и полицијата во зграда што и припаѓа на парохијата“. Владиката, како што се наведува, назначил комисија која итно ќе објасни што се случило.

Во следното соопштение, здружението вели дека „досегашните наоди на комисијата се разликуваат од информациите што ги презентираа одредени медиуми“, иако не прецизираа точно кои информации ги сметаат за неточни.

Настаните потоа добија дополнителен драматичен тек кога некој ги запали вратите на базиликата во парохијата каде што наводно се случил инцидентот. Пожарникарите го изгаснале пожарот, а повредени нема. Полицијата подоцна приведе маж осомничен дека го подметнал пожарот.

Владиката им се извини на верниците

Минатиот петок здружението објави дека свештеникот Томаш З, во чиј стан се случил наводниот инцидент, бил отстранет од сите црковни должности „до расчистување на работата“.

Во меѓувреме, неделниот католички магазин Ниџиела објави дека ја прекина соработката со Томаш З., кој претходно беше главен уредник на локалното издание „Сосновиец“.

Минатата недела во сите цркви во епархијата беше прочитано писмото од бискупот сосновец Гегож Кашак. Тој се осврна на „болните настани во Даброва Горница“ и инволвираните „посрамени свештеници“, но не спомна никакви детали за тоа што се случило.

Им се извинувам на сите што беа погодени и тагуваа, па дури и понижени од оваа ситуација“, напиша владиката.

„Би сакал цврсто да нагласам дека нема согласност за морално зло. Кој ќе биде прогласен за виновен ќе биде казнет според канонското право, без разлика на пресудата на граѓанскиот суд. Денеска се обраќам кон вас, возљубени во Христа Господа, со молба за молитва и пост, орудие на победата особено со силното зло што го уништува човекот. Да се ​​молиме за преобраќање на нашиот брат кој направи срамен чин“, рече тој.

Во меѓувреме, свештеникот на црквата каде што се случи наводниот инцидент рече за време на неделната миса дека „го осудува чинот извршен од отец Томас З“, но исто така апелираше до луѓето да „не дејствуваат за зајакнување на спиралата на омразата: злото мора да биде надминат со добро“.

Бројот на католиците е значително намален

Процентот на луѓе во Полска кои се идентификуваат како римокатолици падна на 71 отсто во последниот попис, од 88 отсто една деценија претходно, беше објавено минатата недела.

Новите бројки покажуваат сè помало придржување кон Католичката црква во Полска, која беше погодена од серија скандали со злоупотреба на деца од страна на свештеници и се соочи со критики за поддршката на непопуларната забрана за абортус.

Новите податоци објавени од државната агенција ГУС покажуваат дека на пописот во 2021 година, 27,1 милиони луѓе (71,3 отсто) се изјасниле како следбеници на Римокатоличката црква, во споредба со 33,7 милиони (87,6 отсто) пред десет години.

Во меѓувреме, уделот на оние кои рекле дека не припаѓаат на ниту една религија се зголемил речиси тројно, од 2,4% во 2011 година на 6,9% во 2021 година. Исто така, бројот на оние кои одбиле да одговорат на прашањето се зголемил речиси трипати, од 7,1% на 20,5%.

Кај младите Полјаци падот беше уште подраматичен: од 69 отсто од оние кои редовно ја практикуваа религијата во 1992 година на 23 отсто во 2021 година. Минатата година надбискупот Војче Полак призна дека падот на верската практика кај младите Полјаци е „погубен“.

Сопствените податоци на црквата покажуваат дека уделот на католиците во Полска кои присуствуваат на миса падна од 37% во 2019 година на 28% во 2021 година. Додека пандемијата одигра улога, Црквата признава дека биле вклучени и „социо-културни фактори“.