СКАНДАЛ ЈА ПОТРЕСЕ БРИТАНИЈА! Министерката ФАТЕНА со скап РОЛЕКС, а ЗБЕСНУВА кога работниците бараат повисоки плати – ЗА НЕА ИМА, а за народот…

0

Британската министерка за образование Џилијан Киган изјави дека е „економски неодржливо“ да се исполнат барањата на синдикатот на наставниците што штрајкува, а во исто време таа е на удар на критиките за скапиот часовник што го носи.

Едно од десет училишта во Англија во моментов ја прекина наставата поради штрајкот на наставниците кои бараат повисоки плати.

Настапувајќи во телевизиско шоу, таа рече дека е „многу разочарувачки“ што наставниците штрајкуваат поради платата, а многу гледачи забележале дека министерот носи часовник „Ролекс“ од 11.000 евра.

Корисниците на Твитер го препознаа часовникот како Rolex Lady со две нијанси на злато и челик, како и дијамантска рака и типична Rolex нараквица.

Министерката и претходно беше критикувана дека носи скап часовник, а од друга страна барањата на наставниците за зголемување на платите ги нарекува нереални, пренесува Мирор.

 Можеби не требаше да работам и да заработувам. Не знам. Ова е како изопачен снобизам –  рече таа претходно отфрлајќи ги таквите обвинувања.

Министерот најави продолжување на разговорите со синдикатите за платите, работните обврски, вработувањето и други теми.

– Затворањето на едно училиште е премногу и многу е разочарувачки што Синдикатот продолжи со овие немирни акции, но многу наставници, професори и помошни кадри покажаа дека образованието на нивните деца секогаш им е на прво место –  изјави таа.

Од друга страна, просветните синдикати најавија дека немаат друг избор освен да го продолжат штрајкот по неуспехот на разговорите со министерот.

Критичарите ги обвинуваат богатите членови на кабинетот дека не ги чувствуваат семејствата кои се борат да врзат крај со крај.