СЛУЧАЈОТ ШТО ЈА ШОКИРАШЕ ЦЕЛА ЕВРОПА – Истрагата за мистериозната трагедија откри вознемирувачки резултати: Познато е зошто се самоуби петчленото семејство…

Пред точно една година, голема трагедија го погоди швајцарското одморалиште Монтре: комплетно петчлено семејство загина при пад од балкон на стан на седмиот кат. Семејството се преселило таму од Франција само две години претходно.

Случајот ги заинтригира сите светски медиуми со својата прилично мистериозна природа: убиени се осумгодишно девојче, 40-годишен татко и 41-годишна мајка и нејзината сестра близначка. По неколкудневна кома преживеа само 15-годишниот син, во меѓувреме се опорави од повредите и целосно му е избришано сеќавањето на тој страшен ден.

Случајот кој на полициските истражители им изгледаше нерешлив во текот на истрагата, деновиве конечно резултираше со завршена истрага. Првично се сомневаше дека во се се вмешани трети лица кои го принудиле несреќното семејство да умре, но бидејќи форензичките докази не откриваат знаци на тепачка меѓу жртвите, а обдукцијата не покажала никакви траги од дрога, сите такви претпоставки се одбиено. Сега конечно се знае што придонело за ненадејниот и заеднички крај на навидум среќното семејство: се работи за теории на заговор, психолошки сопнување под предрасуди и заблуди кои масовно експлодираа во светот под притисокот на пандемијата со вирусот Ковид-19.

Демонстрации против задолжителната вакцинација против вирусот Ковид-19 (илустрација)

По една година истрага, швајцарските власти соопштија дека мајката на семејството и нејзината сестра биле длабоко инволвирани во катастрофи и теории на заговор, објави BBC. Двете жени имале длабоко вкоренет сомнеж за постапките на Владата и локалните власти, откриле инспекторите и ги воспитале нивните деца верувајќи дека целиот свет е многу непријателско место за живеење. По трагедијата, полицијата во нивниот стан пронашла огромни количини храна, лекови и хигиенски материјали, сето тоа внимателно складирано и организирано. Семејството ретко го напуштал домот, а децата се школуваа дома. Пандемијата со вирусот Ковид-19, како и руската инвазија на Украина, дополнително ги поттикнале параноичните верувања на двете сестри близначки, кои потоа истите мислења ги наметнале на остатокот од семејството.

Претресите во станот и електронските уреди открија дека масовното самоубиство било внимателно испланирано, па дури и вежбано пред да биде навистина извршено. Возрасните, според полицискиот извештај, внимателно го темпирале вистинскиот момент да заминат на другиот свет, за кој верувале дека ќе биде многу подобар и поправеден од овој земен свет.

Уште потрагично е што поттик за нивната одлука да го спроведат тој план била, се чини, ненадејната посета на полицијата од Монтре во нивниот стан. Полициска патрола заѕвонила на нивната врата за да го потсети таткото да оди на состанок во локалното училиште за да разговара за домашно школување на неговиот син. Претходно тие не одговориле на неколку официјални дописи од институцијата. Тие не им ја отвориле вратата на полицајците откако прашале кој е на нивната врата, а по само неколку минути сите лежеле мртви во подножјето на зградата.

Случајот кој ја шокираше швајцарската и европската јавност сега е официјално затворен. Властите во Монтре апелираат до сите граѓани и до медиумите да продолжат да ја штитат приватноста на преживеаното дете поради несакани последици.