„Слушнав тресок, а потоа хаос“, вели преживеан од железничка несреќа во Грција

0

Потребни беа удари и само секунди за да се претвори долгиот празничен викенд во кошмар за стотици Грци фатени во смртоносна железничка несреќа во вторникот вечерта.

Во железничката несреќа во вторникот на 220 милји северно од Атина загинаа најмалку 36 лица кога брз патнички воз што се движеше кон северниот град Солун се удри во товарен воз од спротивната насока, излетувајќи од пругата и избувна во пламен.

Сведоците велат дека почувствувале силен трепет, потоа тресок, па хаос.

„Се кршеа прозорците, а луѓето врескаа“, рече патник на петтиот вагон. „Еден од прозорците падна од ударот на железото од другиот воз“, изјави патникот за ТВ Скаи додека се засолни под блискиот мост, а лицето му беше осветлено од огнот што беснее во позадина.

Во возот имало околу 346 луѓе, кои патниците го опишале како две третини полн со многу млади луѓе.

„Моето дете не крева телефон“, рече една жена додека чекаше на железничка станица во Солун. Друга жена истрча да ја прегрне својата ќерка додека таа се симнуваше од автобус со преживеани. „Мамо немој, јас сум повредена“, рече таа.

Многумина би се вратиле дома по долгиот празничен викенд што го означува почетокот на грчкиот православен пост. Солун има голема студентска популација.

„Имаше паника, кабли (насекаде) пожар, пожарот беше моментален, додека се превртувавме, горевме, пожарот беше десно и лево“, рече 28-годишниот патник Стергиос Миненис.

Друг патник во еден од последните вагони рече дека почувствувал како возот се тресе, а потоа се превртел.

„Успеав да излезам и отидов напред, возот беше свиткан под агол од 90 степени, половина од него висеше над карпата и гореше. Имаше пет лица повредени токму таму каде што стоев“, рече тој.

Како што избувна утрото, спасувачките екипи газеа низ челична маса која тлее, додека крановите полека отстрануваа делови од возот.

Тие сè уште ги откриваа жртвите неколку часа подоцна. Државната телевизија ЕРТ прикажа една екипа како носи жртва, покриена со бел чаршаф и нежно сместена во амбулантно возило.