Советникот на Нетанјаху: Војната во Газа ќе трае уште седум месеци

Шефот на израелскиот Совет за национална безбедност и советник на премиерот Бенјамин Нетанјаху, Чахи Ханегби денеска изјави дека земјата очекува „уште седум месеци конфликт“ во Газа за да ја постигне целта да го уништи Хамас.

Во интервју за израелското радио Решет, Ханегби рече дека уште во првите денови кога плановите ѝ биле презентирани на владата, се наведувало дека војната ќе биде долга, пренесе Си-Ен-Ен.

„Планот беше направен на фази, при што 2024 година беше дефинирана како година на конфликт. Сега сме во петтиот месец од 2024 година, што значи дека очекуваме уште седум месеци борба за да ги продлабочиме нашите достигнувања и да ја постигнеме нашата цел. за уништување на воените и владините капацитети на Хамас и Исламскиот џихад“, додаде тој.

Според него, треба да се биде трпелив и да знаете цврсто да застанете на земја.

„Овој отпор е она што ѝ овозможи на оваа нација да преживее 75 години, па дури и 3.000 години пред тоа. Само не користете стоперка или поставувајте ултиматуми“, посочи Ханегби.

Израелските одбранбени сили (ИД) сега контролираат 75 отсто од Коридорот Филделфија, тампон зоната меѓу Газа и Египет, рече тој.

„Внатре во Газа, ИД сега контролира 75 отсто од коридорот и верувам дека со текот на времето ќе го контролираат целосно. Заедно со Египќаните, мора да обезбедиме да се спречи шверцот на оружје од Египет во Газа“, изјави тој за израелската телевизија Кан.

Израел ја прошири својата копнена офанзива во Рафах во вторникот, при што тенковите стигнаа до центарот на градот.

Сегашното проширување на израелскиот напад врз градот ја доведува израелската војска блиску до целосна контрола на граничната област меѓу Газа и Египет, позната како Коридор Филаделфија, демилитаризирана тампон зона што се протега долж границата Газа-Египет.

Пред почетокот на израелската воена операција во Рафах на 6 мај, градот беше дом на повеќе од 1,5 милиони раселени Палестинци кои ги напуштија своите домови во Појасот Газа поради израелската офанзива што започна на 7 октомври минатата година, по нападот од Хамас.

Според локалните здравствени власти, Израел оттогаш уби најмалку 36.170 Палестинци, главно жени и деца, додека повеќе од 81.400 луѓе се ранети.

Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.