Сопругата на поранешниот француски претседател Карло Бруни Саркози е обвинета за влијание врз сведоци

Поранешната француска прва дама Карла Бруни-Саркози е обвинета за притисок врз сведок кој го обвини поранешниот претседател Никола Саркози за нелегално финансирање на кампањата од Либија.

Поранешниот супермодел е ослободена со кауција, што и забранува да контактира со некој од инволвираните во постапката, со исклучок на нејзиниот сопруг, според функционер чиј идентитет не е откриен, пренесува Телеграф.

Прелиминарните обвиненија против Бруни-Саркози вклучуваат манипулација на сведоци и обид за измама со заблуда на судиите кои го испитуваат нејзиниот сопруг под сомнение дека примал незаконски средства за време на неговата кампања за претседателските избори во 2007 година.

Откако беше испрашувана од полицијата во мај, нејзините адвокати рекоа дека таа дала „корисни појаснувања и објаснувања“, но дека нема дополнително да коментира.

Вклучениот сведок, Зиад Такиедин, е во центарот на наводите дека Саркози примил милиони незаконски плаќања од режимот на тогашниот либиски претседател Моамер Гадафи.

Никола Саркози, претседател на Франција од 2007 до 2012 година, веќе е осуден во два други наврати. Тој силно го негираше прекршувањето во сите случаи.

Во февруари, апелациониот суд во Париз ја потврди виновната пресуда против поранешниот претседател за незаконско финансирање на кампањата во неговата неуспешна реизборна кандидатура во 2012 година.

Саркози е осуден на една година затвор, од кои шест месеци условни. Неговите адвокати поднесоа жалба до Касациониот суд, највисокиот француски суд.

Бидејќи жалбата е во тек, Саркози не може да биде затворен според француските закони. Тој беше обвинет дека потрошил речиси двојно повеќе од законскиот максимум од 22,5 милиони евра во неговата загуба за реизбор на социјалистот Франсоа Оланд.

Во одделен случај во 2021 година, Саркози (69) беше прогласен за виновен за корупција и трговија со влијание.

Тој е првиот поранешен француски претседател во модерната историја кој е осуден и осуден на затвор за дејствија за време на неговиот мандат. Саркози се повлече од активната политика во 2017 година.