Сослушани сведоци во случајот против Алвеш

Судијата, кој ја надгледува истрагата што се води против бразилскиот фудбалер Дани Алвеш, сослуша денеска осум сведоци на затворено рочиште во Барселона.

Алвеш е обвинет за сексуален напад врз млада жена во ноќен клуб во Барселона на 30 декември минатата година и веќе две недели е во притвор во близина на Барселона, откако му беше одбиена кауцијата да се брани од слобода.

Истрагата сега е во раце на судиите кои ќе одлучат дали ќе има судска разврска.

Истрагата би можела да потрае со недели.

Подносителот на тужбата го застапува Естер Гарсија, специјалист за сексуални злосторства, додека Алвеш како бранител го ангажираше Кристобал Мартељ, кој е експерт за финансиски случаи и го застапуваше Лионел Меси во неговиот случај за затајување данок додека Аргентинецот настапуваше за Барселона.

Ниту еден од застапниците денеска не разговараше со новинарите, откако судијата повеќе од два часа ги сослушуваше сведоците.

Алвеш го отфрли сите обвинувања.

Бразилскиот репрезентативец прво тврдеше дека не ја познава жената обвинението, а потоа призна, како што рече, дека имал сексуален однос на кој девојката се согласила.

Алвеш, кој до минатиот месец настапуваше за мексиканскиот прволигаш УНАМ Пумас, во кариерата освои 42 трофеи, вклучувајќи и три трофеи во Лигата на шампиони со Барселона и два Копа Америка со Бразил. Неодамна во Катар го имаше својот трет мундијалски настап.