Сојузниците на НАТО ѝ нудат на Украина безбедносни гаранции

Претседателот Џо Бајден го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека има „копнеж за земја и моќ“ на крајот од самитот на НАТО во средата, каде Украина доби нови безбедносни гаранции од САД и нивните сојузници за нејзината одбрана од Москва.

Членовите на најмоќниот воен блок во светот понудија можност за долгорочна заштита еден ден откако украинскиот претседател Володимир Зеленски го осуди како „апсурдно“ одбивањето да понуди покана или распоред за влез на Украина во НАТО.

Украина се залага за брзо членство додека се бореше против руската инвазија спроведена во февруари 2022 година, во која загинаа десетици илјади луѓе, а милиони беа раселени.

Наместо тоа, декларацијата на групата Г7 на најиндустриските земји во светот започна рамка за билатерални преговори за обезбедување воена и финансиска поддршка, размена на разузнавачки информации и ветување за итни чекори доколку Русија повторно нападне.

„Нашата поддршка ќе трае долго во иднина. Тоа е моќна изјава за нашата посветеност на Украина“, рече Бајден заедно со Зеленски и лидерите на Г7, која ја сочинуваат САД, Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија. .

Говорејќи во Вилнус, Литванија, на крајот од дводневниот состанок на прагот на Русија, Бајден рече дека Путин лошо ја потценил решителноста на воената алијанса предводена од САД.

„НАТО е посилен, поенергичен и да, пообединет од кога било во својата историја. Навистина, повитален за нашата заедничка иднина. Тоа не се случи случајно. Тоа не беше неизбежно“, рече Бајден.

„Кога Путин и неговата страшна страст за земја и моќ, ја започнаа својата брутална војна против Украина, тој се обложуваше дека НАТО ќе се распадне… Но, мислеше погрешно“.

Голтајќи го своето разочарување поради недостатокот на распоред за членство, Зеленски ја поздрави „практичната и невидена поддршка на НАТО за Украина“ и рече дека на самитот Украина добила „недвосмислена јасност дека Украина ќе биде во НАТО“.

Тој на Твитер напиша: „Верувам дека ќе бидеме во НАТО штом безбедносната ситуација ќе се стабилизира. Едноставно кажано, кога војната ќе заврши, Украина ќе биде поканета во НАТО и Украина јасно ќе стане членка на Алијансата. Не чувствував никакви размислувања за други подреди.”

На состанокот со Зеленски, Бајден му ветил дека САД прават се што можат за да ги задоволат потребите на Украина и ја признал фрустрацијата на Зеленски за обемот и брзината на поддршката.

„Вашата издржливост и вашата решителност беа модел за целиот свет“, рече Бајден. „Со нетрпение го очекувам денот кога ќе го одржиме состанокот на кој го славиме вашето официјално, официјално членство во НАТО.

„Лошата вест за вас е, нема да одиме никаде. Заглавивте со нас“, се пошегува Бајден, предизвикувајќи смеа кај Зеленски.

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека Бајден ќе разговара за прашањето за ракетите со долг дострел со Зеленски кога ќе се сретнат.

Зборувајќи за новинарите подоцна, Бајден рече: „Едно нешто што Зеленски разбира сега е дека дали е сега во НАТО или не, не е релевантно“ се додека тој ги има обврските што беа преземени на самитот. „Тој сега не е загрижен за тоа.

Зеленски му рекол на Бајден дека сака да им се заблагодари на „сите Американци“ за помошта од милијарди долари што ја доби неговата земја.

Британскиот министер за одбрана Бен Валас рече дека и рекол на Украина дека нејзините меѓународни сојузници „не се Амазон“ и дека Киев треба да покаже благодарност за донациите на оружје за да ги убеди западните политичари да дадат повеќе.

Зеленски рече: „Секогаш бевме благодарни на ОК, на премиерите и на министерот за одбрана бидејќи народот секогаш нè поддржува“.

Велика Британија, Франција, Германија и САД со недели преговараа со Киев за широка меѓународна рамка на поддршка, која опфаќа модерна напредна воена опрема како што се борбени авиони, обука, размена на разузнавачки информации и сајбер-одбрана.

За возврат Украина ќе вети подобро владеење, вклучително и преку судски и економски реформи и зголемена транспарентност.

Во средата се одржа и првата седница на новиот Совет НАТО-Украина, формат дизајниран да ја заостри соработката меѓу Киев и 31-члената алијанса.

НАТО е изграден околу меѓусебните безбедносни гаранции при што нападот врз еден е напад на сите, и внимателно избегнуваше да ги прошири какви било цврсти воени обврски кон Украина, загрижени дека ќе ризикува да ја доближи до целосна војна со Русија.

Украина беше претпазлива за какви било помалку обврзувачки безбедносни „гаранции“, со оглед на тоа што руската инвазија веќе го прегази таканаречениот Будимпештански Меморандум според кој меѓународните сили се обврзаа да ја чуваат земјата безбедна во замена Киев да се откаже од своето нуклеарно оружје од советската ера.

Говорејќи претходно заедно со Зеленски, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, рече дека Украина е поблиску до Алијансата од кога било досега, и ги отфрли новите предупредувања од Русија за последиците од поддршката на Украина.

Британскиот премиер Риши Сунак рече дека безбедносните аранжмани за Украина не се дизајнирани да бидат замена за полноправно членство во НАТО и рече дека обврските на самитот означуваат врвна точка за поддршката на Западот за Киев.

Русија, која вели дека проширувањето на НАТО кон исток е егзистенцијална закана за нејзината безбедност, брзо се нафрли.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека е „потенцијално многу опасно“ за Западот да и даде безбедносни гаранции на Украина.

Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека самитот покажал дека НАТО се враќа на „шемите од Студената војна“ и додаде дека ќе одговори „навремено и соодветно, користејќи ги сите средства и методи кои ни стојат на располагање“.