Со години не можев да заспијам цела ноќ, а СЕГА ЗАСПИВАМ ЗА МИНУТА: Методот 4-7-8 ми го спаси животот и сега спијам како бебе

Колку пати сте имале непроспиени ноќи и сте го фрлале и свртеле креветот во неуспешен обид да заспиете? Па, после овој текст никогаш повеќе нема да имате проблем со спиењето

Алина Гонзалес ја раскажува својата исповед за тоа како нашла фантастичен метод за брзо заспивање, секогаш и секаде. Еве ја нејзината тајна за борба против несоницата:

Имам проблеми со години, но најлошата несоница започна една недела пред свадбата на мојот најдобар пријател. Тогаш мојот замор и нервоза достигнаа критична точка. Немаше шанси да заспијам. Се затоа што морав да подготвам говор. Срамежливоста и нервозата не ме оставаа да спијам. По три дена несоница и грижи за претстојната свадба, побарав совет од мајката на невестата – вели Алина и додава:

Таа ми претстави метод кој треба да помогне. Јас ѝ верував, бидејќи оваа жена води сесии за медитација долги години и има лиценца да практикува здравствена заштита. Што да ви кажам, нејзиниот совет навистина ми го промени животот!

Овој метод на дишење најдобро се памети како „4-7-8“. Она што треба да се направи е следново:

Легнете така што ќе ви биде удобно и топло.

1. Затворете ги очите и вдишете длабоко низ носот. Целосното вдишување треба да трае 4 секунди.

2. После тоа, задржете го воздухот, односно здивот во белите дробови цели 7 секунди.

3. После тоа, почнете полека да го ослободувате воздухот од белите дробови преку устата цели 8 секунди.

4. Потоа повторете ја целата постапка 4-7-8.

Додека го правите ова, можете да ги броите секундите во себе и да го следите процесот на дишење .

Сè е толку едноставно. Оваа вежба за дишење го успорува нашиот пулс и не смирува. Во исто време, сето тоа се случува многу брзо – само неколку повторувања. Иако изгледа како глупост, тоа навистина функционира .

Како работи?

Едвај чекав да го пробам ова во пракса. На мое целосно изненадување, се разбудив следното утро, не ни сфаќајќи дека тие 8 секунди при издишување ги изброив до второто повторување!

Еве што научив за овој метод:

Кога се чувствувате под стрес, загриженост или вознемиреност, количината на адреналин во крвта се зголемува и вашето дишење станува плитко и забрзано. Методот за кој ми кажа оваа жена функционира како седатив. Задржувањето на здивот со особено бавно издишување неизбежно го забавува пулсот. Тоа е физиологија.

Исто така, овој метод го смирува вашиот ум. Само затоа што треба постојано да сметате на себе и да се концентрирате на дишењето. Во тој момент не го сфаќате тоа, но вашиот нервен систем полека ќе се смири и чувството на вознемиреност ќе исчезне. Тоа ќе ти го каже секој невролог. Како резултат на тоа, целото тело се релаксира. Во однос на брзината и силата на ефектот, овој метод е сличен на анестезијата.

Докторот на медицински науки од Харвард, Ендрју Веил, беше вклучен во проучувањето на оваа техника. Тој утврдил дека методот „4-7-8“ им бил познат на индиските јоги веќе неколку векови. Го користеле за време на медитација, за да постигнат целосна релаксација. Затоа, можеме да заклучиме дека е сосема безопасно.

Ако се будите среде ноќ, или долго размислувате пред да заспиете или сте нервозни пред некој претстоен настан и не можете да заспиете, користете го методот „4-7-8“. Ќе ви биде од голема корист. Д-р Веил препорачува методот да го применувате на почетокот на секој ден два пати за да го усовршите и секогаш да можете да го применувате кога ви е потребно .