СПАСИТЕЛИТЕ УСПЕАЛЕ ДА ДОЈДАТ ДО МЕСТОТО НА ХЕЛИКОПТЕРСКАТА НЕСРЕЌА НА ИРАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ: Цела држава се плаши додека планинарите трагаат

Еден од тимовите за потрага и спасување наводно успеал да стигне до местото на падот на хеликоптерот на иранскиот претседател Ебрахим Раиси!

Локалните медиуми, повикувајќи се на шефот на иранската Црвена полумесечина, јавуваат дека три часа по несреќата спасувачите стигнале до местото каде последен пат бил лоциран ГПС сигналот на авионот со иранската делегација која се враќала од Азербејџан.

– Еден од тимовите за пребарување и спасување стигна до местото на тешко слетување на хеликоптерот на иранскиот претседател – пишува Техеран Тајмс.

На спасувачките екипи им се приклучија и жителите на околните села, но густата магла и силниот ветер ја отежнуваат потрагата. Според иранските медиуми, алпинистите го бараат и Раиси.

Иранската телевизија објави дека командантот на армијата Мохамад Багери наредил сите ресурси на армијата и Иранската револуционерна гарда да се насочат во спасувачка операција за пронаоѓање на претседателскиот хеликоптер.

Хеликоптерот, наводно, се урнал во северозападниот регион Варзакан, кој се наоѓа на приближно 600 километри од Техеран . Варзакан припаѓа на иранската провинција Источен Азербејџан. Последниот ГПС сигнал наводно бил лоциран во близина на рудник за бакар во шумите на Арсбаран.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахиан бил и меѓу патниците во хеликоптерот што се урнал.

Ебрахим Раиси пристигнал во Азербејџан претходно во неделата.

Таму, заедно со претседателот на земјата, Илхам Алиев, учествувал на церемонијата на пуштање во употреба на хидроцентралата Худаферин и на отворањето на хидроцентралата Гиз Галаси изградена на реката Араз.