Список на гости на крунисувањето на кралот Чарлс: кој се се очекува да присуствува

Од странски членови на кралското семејство до добротворни лидери, од поканетите се очекува да ја одразуваат модерната и мултикултурна Британија.

Испратени се е-пораки за зачувување на датумот, а подготовките се во тек бидејќи почнува одбројувањето до крунисувањето на кралот Чарлс во мај . 

Конечниот список на гости допрва треба да биде потврден, но меѓу присутните сигурно ќе има низа странски кралски членови, шефови на држави и политичари.

Исто така, се разбира дека Чарлс сака разновидно собрание да го одразува модерното, мултикултурно општество и да се погрижи неговата церемонија да биде инклузивна.

Следствено, ќе присуствуваат претставници од неговите многубројни добротворни здруженија и голем дел од волонтерскиот сектор.

Спротивно на тоа, само мало малцинство политичари и врсници се очекува да бидат поканети и многу помалку членови на аристократијата од огромниот број што присуствуваа на крунисувањето на кралицата Елизабета Втора во 1953 година.

Додека 8.000 гости се натрупаа во Вестминстерската опатија за инвестицијата на покојната кралица , списокот на гости оваа година наводно е намален на околу 2.000.

Овде, ги детализираме сите гости кои најверојатно ќе присуствуваат на церемонијата на 6 мај.

кралска фамилија

Британско кралско семејство

Додека крунисувањето на кралот Чарлс ќе биде намален настан во споредба со 1953 година , речиси целото кралско семејство ќе биде на сила.

На церемонијата во Вестминстерската опатија се очекува да присуствуваат членови од целото семејство, вклучително и пошироки братучеди и внуци.

Дури и најмладите членови на семејството – вклучувајќи го и принцот Луис – се очекува да бидат вклучени, што претставува предизвик за нивните родители за тоа како да ги зауздаат.

Останува големото прашање дали ќе присуствуваат војводата и војвотката од Сасекс . 

И покрај тоа што парот изјави дека биле во кореспонденција со канцеларијата на кралот во врска со крунисувањето, тие не потврдија со сигурност дали ќе присуствуваат.

Портпаролот рече: „Непосредна одлука за тоа дали војводата и војвотката ќе присуствуваат нема да биде откриена од нас во овој момент“. 

Ако некој од нив присуствува, се подразбира дека посетата ќе биде кратка. Не се мисли дека ниту Арчи, ниту неговата сестра, едногодишната Лилибет, ќе отпатуваат во Лондон на церемонијата.

Во меѓувреме, војвотката од Јорк, исто така, на настан во Њујорк на почетокот на овој месец откри дека сè уште не добила покана. 

„Во моментов патувам, па можеби [поканата] отиде на друго место“, рече таа. 

Додека многу членови на семејството ќе присуствуваат на церемонијата, се очекува само постарите членови на кралското семејство да се појават на балконот на Бакингемската палата за да поминат, во согласност со желбата на кралот Чарлс за попрецизна монархија.

Семејството и пријателите на кралицата Конзорт

Семејството на Камила треба да добие една покана на Крунисувањето , а нејзините пет внуци тинејџери се очекува да бидат ставени во центарот на вниманието за прв пат со официјални должности. 

Сè уште не е потврдено какви улоги ќе ги извршуваат , но The Sunday Times објави дека кралицата сакала нејзините внуци да ја држат крошната над неа додека таа е помазана со свето масло. Но, извори од палатата сугерираат дека таква улога нема да биде дадена. 

Во меѓувреме, веројатно е дека на настанот ќе присуствуваат и шесте придружници на кралицата – нејзината замена за поранешните дами во чекање. 

Тие беа назначени да го поддржуваат и придружуваат Нејзиното Височество во клучните прилики. 

Странски кралски членови 

На церемонијата се очекува да бидат поканети и членови на странски кралски семејства во историски прекин на традицијата. 

Конвенцијата која датира со векови навела дека крунисувањето треба да биде света церемонија меѓу монархот и нивниот народ во присуство на Бога. 

Но, кралот Чарлс треба да ја укине традицијата и да ги покани своите колеги од целиот свет. 

Извор изјави за Мејл во неделата: „Верувам дека правилото започна затоа што крунисувањето треба да биде приватен настан на монархот со Бога.

„На крунисувањето на кралицата немаше крунисани монарси, само протекторатски владетели како кралицата на Тонга. Тоа е традиција со векови“.

Странски кралски членови

Изворот додаде: „Поканувањето на кралот на Јордан, султанот од Брунеи, султанот од Оман и скандинавското кралско семејство – кои сите се пријатели на Чарлс – ќе биде добра мека моќ и дипломатија“.

Некои меѓународни членови на кралското семејство веќе навестија дека ќе присуствуваат на церемонијата, вклучувајќи го и принцот Алберт од Монако.

Говорејќи за списанието People, шефот на државата монегаски рече: „Сигурен сум дека ќе биде неверојатна церемонија и многу трогателна. Одржуваме контакт откако неговото височество стана крал, но не сум разговарал со него лично од погребот на кралицата.

„Сигурен сум дека неговото височество ќе додаде свои лични допири на церемониите, но какви ќе бидат тие, сигурен сум дека не знам.

Британски пратеници и колеги 

Пратениците се во галама откако дознаа дека само малцинство ќе биде покането на самата церемонија. Членовите лобираа во Кабинетот за да го аргументираат својот случај, убедени дека имаат право да присуствуваат.

Првично беше планирано само 20 пратеници и 20 врсници да добијат билет за Вестминстерската опатија.

Овие бројки сега се повеќе од двојно зголемени, според познавачите на настанот. 

Згора на ова, ќе има дополнителни места резервирани за поранешните премиери, министрите во кабинетот и некои членови на Советот на тајни.

Официјалните лица, исто така, најдоа начин да им овозможат на многу поголем број пратеници и врсници да се чувствуваат вклучени во постапката, со создавање до 400 билети за нив да стојат во опкружената област на Парламентот на плоштадот, веднаш пред влезот на пајтонот во Парламентот.

Оттаму, тие ќе можат да го видат кралот и неговата поворка за крунисување како слегуваат од Вајтхол и се пробиваат во Вестминстерската опатија.

„Ова е обид да се смират“, изјави за Телеграф еден извор вклучен во планирањето.

Дополнителен настан за пратеници и врсници, исто така, е додаден во составот за крунисување – специјален прием во Вестминстерската сала што ќе се одржи во вторник пред крунисувањето и на кој ќе присуствува и кралот. 

„Ова ќе го намали притисокот врз билетите во Опатијата“, рече изворот. „Тоа е еден од начините да се обидете да кажете „види, кралот доаѓа да те види“.

И покрај тоа што и владата и кралското домаќинство се решени да приредат спектакл на „славна“ раскош и величественост што се случува еднаш во животот, крунисувањето ќе биде помало од она на кралицата Елизабета Втора .

Во 1953 година, 800 пратеници и 910 врсници беа поканети на крунисувањето на покојната кралица. Но, овојпат нема да има скелиња подигнати во Вестминстерската опатија за да се приспособат таквите броеви, што значи дека местата се многу поограничени.

Конечната одлука за тоа кои врсници и пратеници ќе го направат намалувањето ќе ја донесе Кабинетот на Кабинетот, кој сака да се погрижи присутните да бидат претставници на сите партии, географски локации, возрасти и потекло.

Странски шефови на држави

Се очекува на церемонијата да присуствуваат шефовите на држави и претставници од голем број клучни британски сојузници и земји од Комонвелтот.

Анджеј Дуда, полскиот претседател, е првиот шеф на државата кој е потврден дека ќе присуствува на настанот. 

За време на посетата на Полска минатата недела , принцот Вилијам рече дека со нетрпение очекува да ги види претседателот Дуда и првата дама на крунисувањето, и му се заблагодари што присуствуваше на погребот на покојната кралица минатиот септември.  

Во меѓувреме, најзабележително отсуство може да биде американскиот претседател Џо Бајден , чие присуство наводно е доведено во прашање. 

Еден функционер посочи дека е „неверојатно“ дека г-дин Бајден ќе биде присутен, додека друг висок функционер на администрацијата само рече дека Соединетите држави ќе бидат „претставувани“. Сепак, тие сè уште не можеа да кажат дали Бајден ќе оди лично или ќе испрати делегација.

Во меѓувреме, како што расте притисокот за републиканизам во одредени нации каде кралот Чарлс сè уште е суверен, особено на Карибите, останува да се види дали сите ќе испратат претставници на крунисувањето. 

Членови на јавноста

На церемонијата треба да присуствуваат претставници од многу добротворни здруженија на кралот и голем дел од волонтерскиот сектор. 

Веќе е откриено дека бегалците и NHS ќе бидат во срцето на концертот исполнет со ѕвезди што ќе се одржи во замокот Виндзор на 8 мај, ден по крунисувањето. 

Еден од најважните моменти ќе биде настапот на Coronation Choir , разновидна група која собира пејачи од хоровите на заедницата на нацијата, вклучувајќи хорови за бегалци, хорови на NHS, ЛГБТК+ пејачки групи и хорови за потпишување глуви.

Кралот може да одлучи да покани претставници од слични организации на самото крунисување. Но, како покровител или претседател на повеќе од 400 добротворни организации и организации, на кралот може да му биде тешко да избере.

Извор од Бакингемската палата рече дека тридневниот викенд ќе ја претставува Британија „како што е денес“, додека ќе ги задржи најдобрите традиции на раскош и величественост „по кои со право сме познати“. 

Дизајниран е да се осигура дека секој што сака да се вклучи има можност да го стори тоа. Кралски извор рече дека крунисувањето треба да биде „величествено“, но „инклузивно“ за да ја одрази разновидна модерна Британија.

Во меѓувреме, се очекува да бидат присутни и претставници од сите различни вери, во согласност со долготрајната работа на кралот за промовирање на меѓуверскиот дијалог. 

За време на церемонијата, се очекува кралот да признае дека им служи на сите религиозни вери , а не само на Англиската црква.