Срамен и страшен детаљ на аголот кај ,,Рибникар”: Полицијата веднаш реагираше поради ова! Денеска е спомен на трагично загинатите ученици (ФОТО)

Пред основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, каде пред 40 дена момче (13) со пиштолот на татко му, кој претходно го украл од сефот, уби осуммина негови другари, другари и чуварот на училиштето Д.В. се собираат луѓе кои мирно и тивко дојдоа уште еднаш да им оддадат почит на трагично загинатите ученици.

Полицијата, инспекторите и екипите на Брзата помош се околу зградата, а пред влезната врата на училиштето е поставена училишна клупа на која има бел венец, бели цветови и голема рамка со фотографии од десетте жртви. На излозите на училиштето се наредени десетици плишани играчки, некои книги, икони и знамето на Србија.

– Тажни сме, што чекавме да ги закопаме младите штотуку почнаа да живеат – плачеше една баба која дојде да запали свеќа пред училиштето.

Пријателите на жртвите залепија плакати на кои пишува „вечно ќе живеете“ и многу тажни пораки над запалените свеќи.

– Ќе те паметиме засекогаш, меѓу нас си и никогаш нема да те заборавиме – гласи една од пораките на плакатот.

Една баба се приближила до училишната клупа со наведната глава каде има заедничка фотографија од жртвите и ја бакнала, а потоа запалила свеќа.

– Дојдов да им оддадам почит на овие мали ангелчиња кои починаа. Нема утешни зборови, ми се чини дека полека се уништува сè, а животот на тие ангелчиња не може да се врати. Најлошо е што ова е тажно време за сите, за образованието, за сите – рече неутешната баба дојдена од Крњача на четириесетдневниот панихида.

Инаку, срамен и грозоморен детаљ кој се наоѓа на аголот од улицата каде што на 3 мај се случи незаборавниот масакр е капата и куршумот што остана на капачето.

Полицијата веднаш реагирала и за настанот ги известила надлежните.

– Сигурно ќе се истражува кој и зошто го оставил куршумот на местото каде што беа убиени децата и нивниот долгогодишен училишен чувар – вели соговорник за српските портали.

Згора на тоа, на жичената ограда се гледа исушена бела роза, додека до неа има и други предмети како маица и играчки.