Србин загина во сообраќајка во Америка: Лука од Ваљево загина во судир на два камиони, едвај го извлекоа од згмечената кабина (фото)

Во средата српскиот државјанин Лука Ќук (29) загинал во сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот кон наплатната рампа за Индијана во САД, откако се обидел со својот камион да претекне друг камион.

За жал, во таа прилика удрил во задниот дел од возилото и се здобил со смртни повреди, пренесува американскиот портал Spreeznews.

Сообраќајната несреќа се случила во раните утрински часови, а веќе околу 7 часот била повикана полиција на лентата на патарината.

Како што пренесуваат медиумите, истрагата утврдила дека камионот бил пред Лука, во кој зад воланот бил возачот Д. А.(51). Тој возел по десната лента далеку под дозволената брзина, а Лука налетал на побавното возило, па се обидел да го избегне судирот, но не успеал. Лука бил заглавен во кабината на својот камион, па спасувачките служби морале да го исечат возилото за да го извлечат.

Кога спасувачките единици дошле да му помогнат и да го извлечат од возилото, веднаш била укажана лекарска помош, но безуспешно.

Вториот учесник во судирот А.Џ., со возило на брза помош бил пренесен во најблиската болница и му биле констатирани полесни повреди, јавува порталот Spreeznews.

Починатиот Србин (29) работел во Америка како камионџија, а од Ваљево во 2013 година заминал да живее во САД.

На веб-страницата на фондацијата Gofundme, пријателите на починатиот ги замолиле сите кои можат да донираат пари преку Интернет, за да соберат одредена сума, за да му се помогне на семејството на Лука да го погребат телото на нивниот син во Србија.

– Ја организиравме оваа кампања за собирање средства за да му помогнеме на семејството на Лука околу трошоците за транспорт на телото во Србија и трошоците за погреб. Остатокот од собраните пари ќе бидат донирани на семејството Ќук во Србија – стои на веб-страницата Gofundme.