Србија “брмчи” за гестот на Модриќ: “Србинот ги полуде Хрватите и ги остави во неверување. Лука го бараше во соблекувалната”

0

По мечот со Ерменија, капитенот на хрватската репрезентација замина во соблекувалната наменета за гостнските играчи.

Како и во ерменската престолнина Ереван пред два месеци, ерменскиот голман Огњен Чанчаревиќ брилјираше на натпреварот против Хрватска на Максимир. Ватрените, да потсетиме, со минимална победа благодарение на голот на Анте Будимир го обезбедија настапот на Еврото следната година во Германија.

Но, да не беше Чанчаревиќ, членот на ерменскиот прволигаш Алашкерт, ситуацијата за таа репрезентација ќе беше уште полоша. Србинот од Ужице Чанчаревиќ забележа 11 одбрани против Модриќ , Крамариќ , Будимир и компанија и со тоа го задржа резултатот во сферата на неизвесноста до самиот крај на натпреварот.

Чанчаревиќ и по дуелот во Ерменија со изборни зборови зборуваше за хрватската репрезентација, а тоа не изостана ниту сега. Тој посебно се истакна со честитките до Лука Модриќ :

– Тој е најдобриот фудбалер во историјата од нашите простори. Јас сум без зборови. Чест и привилегија е да се игра против него – изјави српскиот голман и додаде:

И честитам на Хрватска за победата и заслужениот пласман на ЕП. Се обидовме да се наметнеме со млада екипа без двајца стандардни играчи, успеавме во првиот дел од играта, но не уништи голот на Будимир. Хрватска имаше иницијатива во текот на целиот натпревар, им честитам на пласманот.

Лука Модриќ по натпреварот отиде во ерменската соблекувална и му го подари дресот на Чанчаревиќ. Станува збор за потег кој го истакнаа медиумите во Србија.