,,Станувам пред зори и ги хранам прасињата!” – Вака изгледа животот на Вељко Ражнатовиќ во Тител: ,,Луѓето се поладни, сè е поинаку…” (фото)

Вељко Ражнатовиќ го замени Белград со Тител. Зад себе го остави животот во луксузната вила на Дедиње и замина на село а сега откри што прави кога не е во рингот.

Неодамна учествуваше на Европското првенство, поради што мораше многу да ослабне.

Вељко Ражнатовиќ

– 10 килограми. Имав посебна диета – ништо не јадев! Само белки, бадеми, мусака од тиквички…

Иако ретко зборува за приватниот живот, сега откри како изгледа неговиот живот на село.

– Штом се вратам во Тител се враќам во нормала. Одам да спијам помеѓу 21 и 22 часот, а се будам околу 04:30 часот. Навикнат сум таму да се будам пред зори, додека во Белград не можам да го направам тоа. Да имав петел ќе го разбудам, но имам само кокошки. Јадам само тоа што сам го одгледувам, многу е поздраво и за децата. Тоа беше на иницијатива на жената. Мојот дедо одгледува кокошки, а јас прасиња, ние имаме сопствена фарма. Не ми недостига Белград, ни малку. За мене селото е многу подобро, а Тител е навистина преубав. Уживам во реката, дивината, ридот… Не сакам гужви, сообраќај, не сум таков. Во исто време, јас сум на 20 минути од Зрењанин и 50 минути од Белград, па блиску сум – рече тој, а потоа откри како жителите на Тител го прифатиле:

– Соседите одлично ме прифатија, не сум единствениот што дојдов во Тител од Белград, верувале или не. На југ луѓето се поинакви, на пример во Житораја, а овде луѓето имаат своја работа. Не велам дека луѓето на југ се лоши, но се потопли. Тие се домаќини, те поздравуваат кога ќе те сретнат, но во Тител луѓето се постудени – рече тој во „Лагани подкаст“.