Столтенберг во посета на Босна и Херцеговина: Загрижени сме поради сецесионистичката реторика и надворешните влијанија

0

НАТО останува посветен на поддршката на Босна и Херцеговина на нејзиниот евроатлантски пат. Секоја земја има право да избере свои безбедносни аранжмани, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој е во посета на Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина.

Шефот на НАТО денеска имаше средба со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто.

„Разговаравме за безбедносната ситуација во Босна и Херцеговина и во регионот. Сојузниците силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на вашата земја. Загрижени сме поради сецесионистичката реторика и надворешните влијанија, особено Русија. Ова се заканува да ја поткопа стабилноста и да ги ослаби реформите. Сите лидери мора да работиме за единство и напредок. Тоа ни е исклучително важно и ние сме посветени на ситуацијата во овој регион. НАТО со години е посветен на стабилноста во вашата земја“, рече Столтенберг на прес-конференцијата по средбата со Кристо.

Тој, исто така, рече дека НАТО и неговите сојузници остануваат посветени на мировната мисија ЕУФОР во Босна и Херцеговина.

– Поддршка на мисијата Алтеа –

„Затоа, ја продлабочуваме нашата соработка и нашиот политички дијалог и практична соработка. Седиштето на НАТО во Сараево и дава поддршка на мисијата Алтеа на Европската унија. НАТО и сојузниците остануваат посветени на успехот на таа мисија и ја поздравуваме одлуката на ОН за безбедност Советот да ја продолжи мисијата“, додаде тој.

Столтенберг истакна дека НАТО алијансата силно ги поддржува реформските напори на Босна и Херцеговина.

„Тоа ќе ги зајакне вашите способности како одговор на природни и други катастрофи и сајбер одбрана. НАТО останува посветен на поддршката на БиХ на нејзиниот евроатлантски пат. Секоја земја има право да избере свои безбедносни аранжмани без надворешно мешање. Особено сакам да го пофалам Босна и Херцеговина за нејзините успеси што ги постигна на патот кон Европската унија“, рече Столтенберг.

– Балканска турнеја –

Столтенберг пристигна во БиХ во неделата. главниот град, каде што е во дводневна посета, при што ќе се сретне со бројни претставници. Тој беше пречекан од членовите на Претседателството на БиХ во главниот град на БиХ.

Шефот на НАТО алијансата по денешната средба со Кристо треба да се сретне и со високиот претставник во Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, а предвидени се и средби со воени и меѓународни претставници во базата на НАТО во Бутмир.

Покрај Босна и Херцеговина, Столтенберг во наредните денови треба да посети и други земји од Западен Балкан, а по Сараево ќе отпатува за Косово каде ќе се сретне со премиерката Албина Курти и со претседателката Вјоса Османи.

По Косово, Столтенберг ќе има средба во Белград со премиерката Ана Брнабиќ и претседателот Александар Вучиќ во рамките на неговата балканска турнеја, а посетата на регионот ќе ја заврши во Северна Македонија.