СТОЛТЕНБЕРГ ЗА СОСТОЈБАТА ВО КОСОВО: „ЗСО е клучот за нормализирање на односите, акумулацијата на силите на српската војска кај преминот не би помогнала“

0

Столтенберг посочи дека НАТО и Србија одлично соработуваат преку Програмата за мир и во многу други области, како што е енергетската безбедност.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека формирањето на Заедницата на српските општини е клучот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.

На заедничката конференција со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, тој ги повика Белград и Приштина да го продолжат дијалогот бидејќи, посочи, тоа е единствениот пат до мирот.

– Разговаравме и за тензиите на северот на Косово и за важноста на мировната мисија КФОР, која веќе две децении ја гарантира безбедноста и ќе продолжиме да го правиме тоа непристрасно во рамките на мандатот. Припадниците на КФОР претрпеа напади, видовме немири во септември, сторителите мора да бидат изведени пред лицето на правдата – рече Столтенберг.

Тој рече дека после тоа КФОР распоредил 2.000 војници на Косово и Метохија, што е најголемото засилување на КФОР во изминатата деценија и нагласи дека ја поддржува координацијата на армијата и КФОР.

– Сметам на сите страни да ги намалат тензиите и да се воздржат од ескалација на процедурите. Акумулирањето на силите на српската војска во близина на преминот нема да помогне – рече тој.

Столтенберг посочи дека НАТО и Србија одлично соработуваат преку Програмата за мир и во многу други области, како што е енергетската безбедност.

– Со нетрпение очекувам да видам примери за добра соработка кога станува збор за научниците кои работат со нас – рече тој.

Тој нагласи дека разговарал и за заедничките воени вежби со Вучиќ, кои се одржале претходно, како и за Украина.

– Продолжуваме да ја критикуваме агресијата врз Украина додека влегуваме во втората зима од војната – заклучи тој.