СТРАШНА ТРАГЕДИЈА ВО ИТАЛИЈА: Воен авион падна врз автомобил, загина девојче (5)! 

Авион на италијанското воено воздухопловство се урна за време на акробатска вежба, а едно девојче кое во тој момент било на земја загина.

Авионот или делови од авионот наводно удриле во автомобилот во кој се наоѓало семејството, при што загинало петгодишното девојче. Пилотот навреме се катапултирал и преживеал.

Деветгодишното момче и неговите родители се здобиле со изгореници, јавува италијанската новинска агенција АНСА. Пилотот се катапултирал и наводно се здобил со изгореници.

Снимката од падот покажува девет авиони во две тесни V формации, пред еден од авионите да се спушти под другите и да се урне, испраќајќи огнена топка во воздухот. На видеото се гледа како пилотот се исфрла со падобран непосредно пред ударот.

Несреќата наводно се случила по полетувањето од аеродромот во Торино, а засега нема информации за состојбата на пилотот ниту за причините за несреќата.

Италија, авионска несреќа

Frecce Tricolori е врвен италијански тим на акробатски пилоти, дел од италијанските воздухопловни сили. Тие обично изведуваат драматични прелетувања на настани од национално значење, оставајќи црвени, зелени и бели димни патеки за боите на италијанското знаме.

Тие изведуваат посложени акробации за време на емисиите. Екипата се подготвуваше за настапот во недела