Страшни сцени кај Рашка: Полицијата пронајде јагленисани тела на брачна двојка, соседите ги открија деталите

0

Пожар избувнал во куќа во селото Милатковиќ на патот меѓу Нови Пазар и Рашка, а немало спас за несреќниот пар кој живеел во оваа куќа.

Полицијата синоќа пронашла две јагленосани тела во куќа во населбата Милатковиќ кај Рашка. Станува збор за брачен пар, жена (70) и маж (68). За случајот е известено и надлежното обвинителство кое нареди обдукција.

Како што изјавија од полицијата во Краљево за телевизија Блиц, причина за пожарот најверојатно биле неисправни инсталации.

Пожарникарите потрошиле три цистерни вода

Соседите велат дека овој пожар го забележале луѓе од главниот пат и дека веднаш ги известиле соседите, а потоа и надлежните служби.

– Тие беа добри луѓе, чесни, се мачеа, ја создадоа оваа викендица. Најверојатно нешто се случило со струјата, шпоретот… Имаше еден ѕид, исто така од дрво, и една масичка. Претпоставувам дека ти им се зафатиле, сигурно заспале и ги задушило. Беше пламен, силно гореше. Па, дојдоа пожарникарите, го изгаснаа пожарот и потрошија три цистерни. Еве, повторно тлее и денеска – изјавил за телевизија Блиц еден од соседите.