СТРАШНО ВИДЕО СЕ ШИРИ НА ИНТЕРНЕТ – Украинците ги обвинуваат Русите: “Ги убија нашите војници откако се предадоа!“

Официјални лица од Киев ја обвинија Москва за воени злосторства, откако на социјалните мрежи се појави зрнеста видео-снимка на која се гледа како неколку војници пукаат во двајца војници кои се предаваат додека тие излегуваат од рововите под закана со пиштол.

На непроверено видео се гледа како војник излегува од рововите на бојното поле со кренати раце, а потоа лежи на земја. Друг војник се предава и исто така паѓа на земја. Потоа се чини дека руските војници отвораат оган и видеото завршува.

Генералното обвинителство на Украина соопшти:

На видеото се гледа како група луѓе во руски униформи пукаат од непосредна близина во двајца невооружени војници во униформа на Вооружените сили на Украина кои се предаваат“.

Медиумската агенција Reuters не може независно да ја потврди автентичноста, датумот или локацијата на видео-снимката. Министерството за одбрана на Русија не одговори веднаш на барањето за коментар.

Русија негира дека извршила воени злосторства за време на 21-месечната војна во Украина. Официјален Киев вели дека Русија редовно ги крши правилата за војна.

Пукањето на оние што се предаваат е воено злосторство“, напиша украинскиот омбудсман за човекови права, Дмитро Лубинец, доцна во саботата на социјалната мрежа Телеграм.

Денес на Интернет се појави видео од егзекуцијата на украинските војници кои им се предале на руските војници како затвореници. Ова е уште едно кршење на Женевските Конвенции и непочитување на меѓународното хуманитарно право“, вели тој.

Deepstate, популарен украински воен блог кој го објави видеото, вели дека е снимено во близина на Степа на линијата на фронтот Авдивки во регионот на Доњецк.

Олександр Штупун, портпарол на украинската воена команда Таврија, изјави за украинските медиуми дека видеото е „очигледна потврда“ дека Русија секојдневно ги крши правилата за војна.