Супер старт на Новак: Го збриша Французинот и се врати на тронот на АТП листата

Новак Ѓоковиќ на маестрален начин го започна својот 17. УС Опен.

Вториот светски рекет одигра беспрекорен меч против Французинот Александар Милер, кој првпат беше преку мрежата, по 85 минути победи со 6:0, 6:2, 6:3.

И така ја продолжи серијата, 17 турнири во Њујорк и сите 17 победи во првото коло, а оваа му донесе доволно бодови што од 11 септември повторно ќе биде на првото место на АТП листата!

Програмата на денот беше продолжена, особено натпреварот на Коко Гоф кој му претходеше на Новак, кој наместо во 2:30 часот излезе на теренот нешто по пет часот наутро по средноевропско време.

Но, тоа не му пречеше, дури ни подолгата церемонија со која се прославија 50 години од изедначувањето на наградните пари во сингл во машка и женска конкуренција не беше доволна да го направи нервозен.

Напротив, во воведниот сет тргна фуриозно и по само 23 минути со три брејка едноставно го „изеде“ противникот!

Тој популарен „компир“ падна, се чини дека Милер никако не можеше да го избегне. Тоа беше демонстрација на желбата на Новак веднаш да покаже колку е подготвен дошол во Њујорк.

Во поените и магијата на српскиот тенисер уживаа и значајни гости, двојката Обама, пејачот Сил кој седеше во неговата ложа, скијачката Линдзи Вон, и многу други.

Новак нималку посериозно не го започна вториот сет, веднаш забележа брејк, го потврди и стигна до 2:0.

Уште тогаш со големи овации од трибините на стадионот „Артур Еш“, Милер успеа да го запише првиот натпревар на семафорот и да намали на 2:1.

Сепак, тоа не им донесе ништо на Французите – Новак стигна до вториот брејк во петтиот гем и 4:1.

Ниту риб-брејк во следниот гем за 4:2 не беше дозволено да го насочи мечот на другата страна, бидејќи Ѓоковиќ веднаш се опорави, го врати загубениот брејк и потоа сервираше за 6:2.

Точно, Милер го подигна сервисот на почетокот на третиот сет, освои два сервис-гема без загубен поен и стигна до 2:1.

Францускиот тенисер добро се држеше до оваа половина од сетот, кога Новак успеа да брејчи на 3:3 за 4:3.

И беше јасно дека наскоро ќе биде крајот, што набрзо се случи кога Новак го доби сетот со 6:3.

Во следното коло го чека Шпанецот Бернапе Запата Мираљес, кој со 6:4, 6:4, 6:3 го совлада Американецот Итан Квин.