Сè попопуларен избор за појадок: Редовното консумирање на оваа храна го намалува ризикот од дијабетес

Овесната каша е омилен избор на сите за брз и лесен појадок.

Покрај тоа што е вкусна, овесната каша е многу разновидна храна која има влијание и врз нашето здравје.

Освен што е срдечна и заситна, овесната каша може да се пофали и со импресивна хранлива вредност. Се покажа дека содржи посебен вид влакна кои го намалуваат холестеролот. Затоа се вели дека е храна здрава за срцето.

Половина шолја овесна каша има 140 калории, 5 грама протеини, 3 грама масти, 27 грама јаглени хидрати и 4 грама влакна.

Овесот е корисен за здравјето на срцето, дијабетес тип 2 и здравјето на цревата. Најпознат е по својата способност да се бори против холестеролот.

Голем број докази сугерираат дека редовното консумирање овес може да го намали холестеролот во крвта преку влакна наречени бета-глукан. Овие растворливи влакна испраќаат пораки до црниот дроб да го извлечат LDL (лошиот) холестерол од крвта, да се врзат за него и да го излачат преку столицата. Дополнително, опсервациската студија на над 50.000 дански возрасни покажа дека редовното консумирање на ‘рж и овес е поврзано со помал ризик од срцев удар.

Дополнително, се покажа дека здравствените придобивки од овесот го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2. Мета-анализата од 2021 година објавена во списанието Nutrients покажа дека консумирањето повеќе од 5,7 грама овес дневно е поврзано со помал ризик од тип 2 дијабетес.е 40 грама или половина шолја.

И конечно, овесот е добар извор на влакна, кои се клучни за одржување на редовното варење и спречување на запек. Внесот на влакна е исто така суштински за добро здравје на цревата. Преглед на истражување од 2021 година објавено во списанието Nutrients покажа дека јадењето овес е поврзано со зголемување на корисни бактерии кај здрави индивидуи и кај оние со целијачна болест. Други истражувања покажуваат дека бета-глуканските влакна се одговорни за овие ефекти.