Таа е причината за падот на тениската кариера на Италијанецот! Беретини надвор од теренот и во Австралија (ВИДЕО)

Матео Беретини требаше да го започне турнирот на Австралија опен денес, а ривал ќе му биде Стефанос Циципас, но Италијанецот се повлече од натпреварувањето.

Официјалната причина за повлекувањето од Австралија опен е повредата на десната нога, но многумина шпекулираат дека еден од виновниците е неговата нереална девојка, која со текот на времето се здоби со епитетот на нимфоманка.

„Матео планира да игра долга сезона со многу натпревари и настапи, но кога не е во врвна форма би било ризично“, објавија од тимот на 27-годишниот фудбалер.

Италијанецот со месеци е во ќорсокак. Последниот сериозен меч го одигра во август, кога го повреди зглобот во второто коло на УС Опен против Французинот Артур Риндеркне.

Матео Беретини / Фото: Викторија Џонс / PA Images / Profimedia

Пред неколку недели со голем оптимизам го најави својот настап во Мелбурн, но не успеа да настапи ниту на егзибицискиот меч против Доминик Тием, што уште тогаш предизвика сомнеж за неговата физичка подготвеност.

Повредите, но и судбината уште еднаш ја згаснаа желбата и волјата на Беретини да се врати на врвниот тенис, но сега го чека дополнителен пад на АТП листата, бидејќи моментално е на 125. место.

Многумина за падот на Беретини ја обвинуваат неговата десетгодишна девојка, познатата италијанска манекенка и ТВ водителка Мелиса Сата.

Оваа 37-годишна жена претходно беше обвинета дека со секс и страст им ги уништила кариерите на други спортисти, како што беше случајот со Кевин Принс Боатенг кога беше член на Милан.

Неодамна и самата Сата зборуваше за сексуалните активности со Беретини, велејќи дека тие имаат односи кога навистина сакаат.

„Колку често имаме с**и? Нема да кажам колку, но ве уверувам дека тоа го правиме толку често колку и сите оние што се заедно“.

Не ја губам желбата за с**с и никогаш не ми се случило. Бев со мојот поранешен сопруг десет години и тој никогаш не се откажа.

Зависи како ќе ја воспоставиш врската, дали ќе работиш на неа или ќе ја пуштиш“, рекла познатата Италијанка.

Симптоматично е што тенискиот пад на Беретини почна веднаш откако минатата година стапи во врска со Сата и се повреди..