Таа има десет години, цела земја и се поклонува, а наскоро цел свет ќе се плаши од неа!?

Се верува дека Ким Ју-ае има околу 10 години и е второто дете на Ким Џонг-ун

Минатонеделната воена парада во севернокорејскиот главен град, каде лидерот Ким Џонг-ун покажа нуклеарни мускули и огромна воена моќ, вниманието го привлече и еден елегантен бел коњ покрај застрашувачките нуклеарни проектили и војниците кои маршираат.

Симболиката на белиот коњ одамна е вкоренета во митологијата на владејачката династија Ким и се користи за да се покаже личната сила и херојството на Ким Џонг-ун како врховен командант.

Овој пат пропагандната машинерија не беше насочена кон негување на имиџот на Ким, туку истакнување на неговата млада ќерка, пишува Телеграф .

Белиот коњ, како што во понеделникот открија државните медиуми, е омиленото животно на ќерката на Ким. Тоа е продолжение на навестувањето на брзиот подем на една млада девојка за која некои експерти веруваат дека се подготвува да ја води најизолираната земја во светот. Нејзиниот легитимитет како потомок на самопрогласената кралска линија на владејачката династија се зајакнува.

Се верува дека Џу-ае има околу 10 години и е второ дете на Ким Џонг-ун. Таа во ноември ги наполни насловите на светските медиуми по првото појавување во јавноста. Таа се држеше за рака со својот татко за време на пробното лансирање на новата интерконтинентална балистичка ракета Хвасонг-19, оружје способно да погоди цели во САД. Оттогаш, таа често зазема централно место на најпрестижните настани во земјата.

Ким Џонг-ун и ќерката Џу-ае

На раскошниот прием во хотелот „Јангакдо“ во Пјонгјанг минатата недела по повод 75-годишнината од основањето на војската, Џу-ае прошета на црвениот тепих со своите родители на бурни овации од воените команданти пред да седне на масата. Таа носеше ниски потпетици, кратко црно здолниште и бела блуза. Изгледаше постаро отколку што навистина беше и неодоливо наликуваше на минијатурна верзија на нејзината мајка Ри Сол.

Следната вечер, таа се појави на ВИП балконот самоуверено мавтајќи и насмеана на воодушевената толпа што се собра на светло осветлениот плоштад Ким Ил-сунг за да ја следи парадата на ракетните чудовишта во живо, пишува Телеграф.

  • Почетокот на овој култ на личноста за Ким Џу-ае сугерира дека таа е де факто назначена за наследник со внатрешен договор, иако сè уште нема официјален статус на наследник, според Чеонг Сеонг-чан, аналитичар во Институтот Сејонг во Јужна Кореја.

Недостатокот на транспарентност, па дури и официјална потврда на нејзиното име, остава простор експертите да ги толкуваат извештаите на државните медиуми во Северна Кореја на различни начини.

Д-р Чеонг верува дека инсценираната фотографија на приемот со Џу-ае во центарот на кадарот, меѓу мајката и таткото, опкружени со насмеани генерали, служи за активно промовирање на детето и сугерира дека таа ќе стане следниот врховен командант на војската на Северна Кореја.

Ако ова е вистина, Ју-ае ќе тргне по стапките на нејзиниот татко. И тој беше избран да игра важна улога во младоста, и покрај тоа што не беше прв во редот за тронот по раѓање.

Според јужнокорејската разузнавачка агенција, Џу-ае веројатно има постар брат на околу 13 години и помлад брат на 6 години.

Многу малку се знае за децата на Ким Џонг-ун и нивниот семеен живот. Името на Џу-ае го откри поранешниот НБА кошаркар Денис Родман, кој тврдеше дека ја запознал како бебе за време на посетата на Северна Кореја во 2013 година.

Нејзината мајка Ри Сол-ју, за која се верува дека е поранешна пејачка на елитниот оркестар Унхасу, е ќерка на професор и гинеколог од Пјонгјанг.

Таа е позната по својот софистициран моден вкус и љубовта кон западната облека, таа е модна ѕвезда за севернокорејките и револуционерна прва дама, која го придружувала својот сопруг на патувањата во странство. Од основањето на Северна Кореја по Втората светска војна, изолираната земја ја водат три генерации на семејството Ким, кои тврдат дека владеат преку крвната линија Паекту, именувана по вулкан кој се смета за свет во Кореја. Според правилата на сегашната диктатура, подемот на еден од потомците на Ким е предодреден.

Според книгата Големиот наследник, биографија на Кин Џонг-ун напишана од новинарката Ана Фифилд , неговиот татко Ким Џонг-ил препознал дека неговиот син ја поседува немилосрдната итрина потребна за да ја води земјата и му дал предност пред неговите постари браќа и сестри.

Ким порасна верувајќи дека е посебен. На прославата на неговиот 8-ми роденден имало високи функционери кои му се поклониле, открива книгата, иако неговиот статус на јавноста и бил откриен дури една година по смртта на неговиот татко.

Ким Џонг-ун и ќерката Џу-ае

Д-р Едвард Хауел , експерт за Северна Кореја на Универзитетот во Оксфорд, забележува дека Џу-ае веќе е поздравена како „угледна“ ќерка, термин кој најчесто се користи за лидерите и нивните сопружници, но вели дека е премногу рано да се заклучи дали таа ќе го преземе лидерството до државата.

Аналитичарите се сомневаат и дека е пропагандна стратегија да се негува имиџот на Ким како семеен човек.

  • Постои историски преседан севернокорејските лидери да се грижат за својот имиџ. Ким ил-сунг и Ким Џонг-ил се обидоа да се прикажат себеси како лидери кои се грижеле за својот народ како што мајката се грижи за своите деца, особено во време на криза, тврди д-р Хауел.

Леиф-Ерик Исли , професор на Универзитетот Евха во Сеул, се согласува со таквата теорија.

  • Јавното покажување наклонетост кон ќерката сугерира дека нејзиното појавување во јавноста е директно поврзано со таткото. Ким сака да биде препознаен како лидер кој го штити својот народ, а не како диктатор со нуклеарно оружје, тврди тој.

Перцепцијата за Ким како љубезен татко е во целосна спротивност со сегашните случувања, каде што неговиот режим троши пари од државниот буџет на програма за оружје за масовно уништување и покрај извештаите дека луѓето се на работ на глад.

Појавувањето на Џу-ае во јавноста е знак на увереност дека сè е добро, рече Чун Ин-бум, пензиониран генерал-полковник кој некогаш командуваше со специјалните сили на Јужна Кореја, додавајќи дека именувањето наследник во овој момент би било опасно за таа личност.

Ако неговата ќерка навистина беше „избрана“, таа не би била поштедена од искушението да успее како жена во „многу шовинистичко општество“, смета тој.

Донесувањето на Џу-ае во општеството порано, исто така, може да и даде на патријархатот повеќе време да се навикне на идејата за нејзиното владеење, и на крајот, одлуката може да се заснова на нејзиниот карактер.

Севернокорејците имаат процес на селекција. Не стануваш владетел затоа што си најстарото момче или девојче, мора да имаш карактер за да владееш со земја, вели Чун.

– На крајот, тоа е како од некоја од оние сапунски опери каде што секој се обидува да убие секого. Како Јужнокореец, загрижен сум поради нестабилноста што сето ова може да ја предизвика на Корејскиот полуостров, заклучува тој.

Засега светот го чека следниот потег на Ким – и да види дали ќерката Џу-ае ќе биде покрај него.