ТАА ОСТАНА ИНВАЛИД ПО ЛЕКУВАЊЕ КАЈ КИРОПРАКТИЧАР! Се жалела на болки во вратот, а потоа поради нестручно лице добила срцев и мозочен удар!

Жена која остана парализирана откако киропрактичар и ги искина артериите, се врати дома по осум месеци исцрпувачки третман.

Дипломирала на Јужниот Универзитет Џорџија, Кејтлин Џенсен (29) во Америка, претрпе руптура на четири артерии што доведоа до срцев удар и мозочен удар откако рутинскиот третман во 2022 година тргна ужасно погрешно.

Кејтлин, која дипломирала хемија и биологија, отишла на лекар во Џорџија откако се пожалила на болки во грбот и вратот по долги часови учење. Меѓутоа, откако докторот и го наместил вратот, набрзо и се слошило и била пренесена во болница.

Кејтлин била примена во центарот за траума откако доживеала мозочно крварење што предизвикало мозочен удар. Таа била мртва речиси 10 минути пред да оживее, според нејзината страница GoFundMe.

За време на операцијата, лекарите откриле дека и се скинати четири артерии.

Кејтлин остана во критична состојба и беше префрлена на одделението за интензивна нега во болницата во Савана, Џорџија, каде го помина следниот месец. Нејзините повреди ја оставија со ограничено движење на телото откако не можеше да зборува, да оди, да јаде, па дури и да дише без помош.

Нејзината мајка Дарлин откри дека спиела во спалната соба на нејзината ќерка во болницата за да се погрижи Кејтлин да не се задуши во сон . Таа беше префрлена во друг клинички центар во септември за да започне физикална терапија и на крајот беше отпуштена на 16 февруари.

Нејзината страница GoFundMe собра извонредни 166.301 долари за нејзиниот нов дом кој е специјално прилагоден на нејзините потреби како што се рампи, огради и столици за туширање.