Таткото гледал како ајкулата го убива Владимир во Хургада: Викал „Тато спаси ме“, ајкулата го одвлекла за 20 секунди“ (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Отидовме на плажа да се опуштиме. Мојот син го нападна ајкула. Се се случи за неколку секунди – изјави Јуриј Попов, таткото на жртвата

Младиот човек Владимир Попов (23) загинал во Хургада кога ајкула го убила во вода пред очите на неговата девојка и татко , а несреќниот човек ги раскажал последните секунди од животот на својот син.

– Отидовме на плажа да се опуштиме. Мојот син го нападна ајкула. Сè се случи за неколку секунди– изјави Јуриј Попов, татко на жртвата.

Во првичните информации на медиумите се наведува дека девојката на Владимир успеала да побегне од водата откако ѕверот го нападнал Владимир, но неговиот татко вели дека тоа не е точно.

Според него, во водата каде што бил Владимир, немало кој да му помогне.

– Каква помош може некој да му пружи? Оваа мелница за месо нападна за 20 секунди. Мојот син само беше влечен под вода– тој рече.

Тој додава дека немилиот инцидент во кој загина неговиот син е „зла судбина“, бидејќи како што наведува, плажата на која се наоѓале е безбедна плажа. Досега напади се случија само на диви плажи.

Јури планира да ги кремира посмртните останки на својот син и да ја врати неговата пепел назад во нивната родна Русија.

Нападот се случил на плажата во Хургада. Како што се приближувала ајкулата, некој почна да вика: „Пливај, пливај! Брзо! Ајкула“.

На видеото снимено од ужаснатите набљудувачи се слуша плачот на Владимир: „Тато, тато, спаси ме!“.

Еден од набљудувачите од плажата рекол дека за прв пат со свои очи видел како ајкула убила некого.

– Го изеде ајкулата. Тоа е страшно, посмртните останки на тој човек лежат таму– рекол.

Ајкулата била фатена по нападот. На видеото кое подоцна е објавено се гледа како животното е влечено на брегот. 

По оваа несреќа, на туристите им било кажано да бидат внимателни и да ги следат упатствата на персоналот на хотелот.