ТАТКОТО НА БОКИ 13 ОТКРИ КАКО НЕГОВИОТ СИН ГИ ПОМИНУВА ДЕНОВИТЕ ВО ЗАТВОР – Миле Јовановски си ја отвори душата и низ солзи порача само едно: “Очекувајте го новиот Бојан!“

0

Македонскиот познат шоумен и ѕвезда Бојан Јовановски, попознат како Боки 13, кој е уапсен за фамозниот случај „Рекет“, а потоа и осуден бидејќи уценувал одредени моќни и влијателни луѓе во Македонија и од нив барал огромни суми пари.

Тој е осуден на девет години затвор во Скопје бидејќи функцијата ја користел за измама и перење пари.

Во целата афера е вмешан и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, кој ја издржуваше казната во домашен притвор.

Миле Јовановски

По неколку години кружи приказната дека семејството Јовановски решило да се исели од Скопје. Но, тоа не се случи, а дел од медиумите го посетија семејниот дом на шоуменот, а неговиот татко Миле Јовановски за прв пат пред камерите проговори за својот син кој моментално е во затвор.

Ми недостига Боки. Неговото здравје не е добро, има проблеми со стомакот, а има и други здравствени проблеми. Оваа Влада го третира како да е најголемиот терорист во историјата. Катастрофа, тоа е страшно мачење. Тој нема услови таму. Треба да јаде по малку. Тој бара да му се одмори од казната, но тоа не му го даваат за да се опорави малку. Тој е инвалид на кој му треба помош“, изјавил Миле Јовановски за Blic.rs, а потоа додал: „Боки е жив оган. Тој го прави она што никој не го знае и не може. Боки е осуден за пропаганда. Некој го искористи. Тој е во затвор, а другите се кријат. Смешно е, знаат сите граѓани. Кога дојде до тоа спектакуларно апсење, многу луѓе го напуштија. Немаа докази, а го осудија. Се е направено со дослух на властите кои и денеска се на функција. Замислете луѓето кои немаат толку сериозни здравствени проблеми одат на пауза од затвор, не му даваат“.

На крајот од разговорот, таткото на Боки 13 се расплакал и им порачал на луѓето кои се уште го сакаат и поддржуваат неговиот син, дека Бојан ќе се врати од затвор како нов.

Ја отвори таа телевизија, работеше беспрекорно. Тој сè уште ја сака музиката до ден-денес. Уште како дете почна да диригира. Се гледаше дека беше шоумен, имаше 10, 11 години. На 13 години ја донесе Руслана. Соседите го поздравуваат, сите го фалат, го охрабруваат да издржи. На луѓето кои го сакаат би им рекол – Очекувајте го новиот Бојан“, кажал Миле Јовановски.