Тајнaта за долговечност на најстариот доктор на светот: Тој има 101 година и тврди дека е жив затоа што го направил следното

0

Доктор Хауард Такер влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар лекар на планетата, а сега ги откри тајните на својата долговечност.

Д-р Хауард Такер е невролог од Кливленд, Охајо, кој влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстар лекар кој практикува. Виталниот стогодишник дипломирал на правен факултет и го положил правосудниот испит во Охајо кон крајот на 1960-тите, а служел како началник за неврологија во Атлантската флота за време на Корејската војна.

„Кога се родив во 1922 година, просечниот животен век во САД беше 58 години за мажите и 61 година за жените. Како 100-годишен лекар и невролог, пациентите често ме прашуваат за совет како да останат здрави, среќни. и ментално остар“, ја започнува својата приказна докторот.

Добрите гени и малку среќа можат да ви дадат предност, но еве неколку животни правила според кои д-р Такер живеел и доживеал до 101 година, а во јули наполнил 101 година.

1. Не сум во пензија

Работам повеќе од 75 години, па дури ме прогласија за најстар доктор на светот и како таков влегов во Гинисовата книга на рекорди. Сара, мојата 65-годишна сопруга, исто така се занимава со психоанализа и психијатрија на 89-годишна возраст.

За време на пандемијата, лекував пациенти пет или шест дена во неделата. Потоа продолжив да предавам лекари специјалисти три дена во неделата.

Кога не работам, уживам да го поминувам времето со моите четири деца и десет внуци, да влечкам по снег и да гледам спортови во Кливленд.

Ако сте благословени да имате кариера во која уживате и сеуште сте способни да работите, размислете да го одложите пензионирањето. За многу луѓе кои се пензионираат и стануваат неактивни во нивната секојдневна рутина, ризикот од когнитивно опаѓање се зголемува.

2. Не си дозволувам да излезам од форма

Пливањето, џогирањето, планинарењето и скијањето до доцните 80-ти ме одржуваа силна и здрава. Иако веќе не скијам и не сум активен како порано, се трудам да поминам барем пет километри на мојата лента за трчање со брзо темпо повеќето денови во неделата. Гледањето класични филмови на Тарнер во позадина ми помага да не квичам од досада.

Студиите открија дека едноставната физичка активност, како што е 15-минутната прошетка надвор, може да го намали ризикот од прерана смрт за речиси 25 проценти.

3. Не пушам

Кога бев во гимназија во 1930 година – му кажав на татко ми дека сакам да почнам да пушам. Тој рече: „Што се однесува до мене, не ми пречи. Но, зошто некој би сакал да внесе нешто друго освен свеж воздух во своите бели дробови кога животот е толку краток?

„Тоа веднаш ми ги направи цигарите помалку забавни и помалку возбудливи. Се сеќавам дека присуствував на медицински состаноци на кои лекарите, со цигара која им висеше од устата, им кажуваа на пациентите да престанат да пушат бидејќи тоа „ќе им го намали апетитот и ќе ги смири нивните нерви““ вели. д-р Хауард.

Денес знаеме дека пушењето цигари води до рак, мозочен удар, болести на периферните артерии, коронарна артериска болест и други белодробни и кардиоваскуларни заболувања.

4. Не се ограничувам

Умереноста ни овозможува да го живееме животот во потполност, истовремено спречувајќи нè да претераме и да влијаеме на нашето здравје на долг рок.

„Повремено ќе пијам мартини и ќе јадам стек, но не секој ден. Сара е одлична готвачка и ми помогна да имам здрава и разновидна исхрана. Имаме салата со секој оброк и уживаме во зелен зеленчук како бок чој ( еден вид зелка), брокула и бриселско зелје“, се истакнува во ова вирално ќебе.

Вистинската тајна на долговечноста е тоа што нема тајни. Но, ние живееме секој ден и умираме еднаш, па мораме максимално да го искористиме времето што го имаме.

5. Не дозволувам моето знаење да оди на отпад

„Откако се занимавам со неврологија повеќе од седум децении, бев сведок како медицината еволуираше од лоботомија до најновите компјутеризирани техники за снимање.

Навистина уживам да ги учам моите резиденти и студенти по медицина, но и се трудам да научам многу од нив“, заклучува докторката.

Постпродукцијата на документарниот филм за неговиот живот „Што е следно? во која со идните генерации сподели приказни од својата долга кариера.