Твитер никогаш полош: Приходите се намалија за 40 проценти

Годишниот приход на Твитер падна за 40 отсто во декември, објави Волстрит журнал, цитирајќи извори запознаени со ова прашање.

Извештајот доаѓа откако неколку огласувачи ја намалија социјалната мрежа откако Илон Маск ја презеде контролата врз компанијата на 27 октомври.

Во текот на декември инвестициите во рекламирање на Твитер паднаа за 71 отсто, покажуваат податоците на истражувачката фирма „Стандард медиа индекс“.

Твитер сè уште не одговорил на прашањата на Ројтерс за оваа информација.

Маск, кој во ноември предупреди на можноста Твитер да банкротира, во декември изјави дека компанијата е на пат да се пробие во 2023 година.

Во јануари, Твитер ја плати првата камата на заемот што банките му го дадоа на Маск за да помогнат во финансирањето на купувањето на социјалната мрежа минатата година.