Тврди дека има 141 година, а вистината растажи многумина! Шокантно сознание за билкарка од Јамајка кој дава совети за долговечност

0
Тајната на долговечноста со децении е тема на многу научници и истражувачи кои го посветиле својот живот на истражување обидувајќи се да го пронајдат еликсирот на младоста.

Иако тоа е желба за многумина, луѓето кои живеат во таканаречените „ сини зони “ кои се наоѓаат на Сицилија, Корзика и Јапонија и каде што има многу стогодишници, кои тврдат дека својата долговечност ја должат на медитеранската исхрана, здравиот живот. и намален стрес, живејте до многу старост .

Меѓутоа, сега во јавноста се појави жена која ги шокираше сите со изјавата дека има 141 година. Како што тврди, долговечноста ја должи на тоа што не јаде шеќер и го избегнува стресот. Таа откри дека користи природни препарати за да ја одржи младоста и долговечноста . Под влијание на полна месечина подготвува билни препарати и потоа ги користи во лекување и нега. 

Мама Лили, како што ја нарекуваат во Јамајка, од 1977 година е посветена на потрагата по вечен живот и природно исцелување. Иако тврди дека има 141 година, таа всушност е родена во 1953 година и има 71 година и се уште е далеку од стогодишна. 

@crazy1don #rasta #woman #said #she #is #141 #years #old #viral #jamaicatiktok #jamaicantiktok #video #foryou #fyp #fypシ #fypシ゚viral #fypage #fup #fupシ #fupage #crazyonedon #entertainment ♬ original sound – CrazyOneDon

Оваа билка од Јамајка тврди дека со помош на растенија наводно се излекувала од ракот кој и бил дијагностициран во 2002 година. Таа рече дека лекар од регионалната болница во Корнвол и пронашол грутка во стомакот и и препорачал операција. Но, таа ги презеде работите во свои раце, пишува jamaica-star.com.

–  Го замолив да ми го даде својот број и да ја напуштам неговата канцеларија, никогаш да не се враќам таму за да ја направи операцијата и никогаш да не направи никаква операција – истакнува таа.

Тврдејќи дека луѓето се раѓаат со канцерогени клетки, мама Лили рече дека долгиот живот бара употреба на билки за борба против стресните фактори кои „ согоруваат добри клетки “. Таа објасни дека е добар за ослободување од стресот одвнатре и дека сокот Нони е добар за чистење на вашиот систем, како што е регенерација на ткивата за да можете да живеете долг живот.

 

Мама Лили тврди дека со помош на хербални препарати се бори против висок крвен притисок, дијабетес и болки во стомакот.

– Јас сум исцелител преку силите на Севишниот. Само билки и вода. Значи, без разлика каков е проблемот што го имате, во билките има нешто што може да ве излечи – тврди оваа контроверзна жена. 

Треба да се нагласи дека кога станува збор за опасните болести како што е ракот, треба да се побара помош од лекар, бидејќи што и да кажат самопрогласените исцелители, оваа зла болест не може да се излечи, особено не на начинот на кој мама Лили ја пропагира.