ТЕНЗИИ: Пекинг предупреди дека Си и Бајден можеби нема да се сретнат!

Кинеското Министерство за надворешни работи предупреди дека патот до очекуваниот самит меѓу претседателот Си Џинпинг и Џозеф Бајден нема да биде „рамномерно“ како што се очекуваше и дека тоа можеби нема ни да се случи!

Имено, Пекинг посочува дека Вашингтон треба да почне да се придржува до договорот постигнат минатата година.

Зделка од Бали

Инаку, ќе биде пропуштена средбата на лидерите на двете земји, која треба да се одржи за време на самитот за Азиско-пацифичка соработка, што почнува на 14 ноември во Сан Франциско. Белата куќа изјави за медиумите дека средбата меѓу Бајден и Кси „треба да се одржи“ на маргините на самитот, но Пекинг сепак одбива да потврди дека тоа ќе се случи.

– Патот до самитот во Сан Франциско не тече мазно и двете влади не можат да се потпрат на автоматски пилот кој ќе дозволи средбата да се одржи – наведува кинеското Министерство за надворешни работи и додава:

– За да се случи тоа, двете страни мора ефективно да се вратат на договорот од Бали.

Ова е консензус што Си Џинпинг и Џозеф Бајден го постигнаа за најважните прашања како учесници на самитот на Групата 20 што се одржа на овој индонезиски остров.

Официјален Пекинг реагираше откако министерот за надворешни работи на Кина минатиот викенд ги посети САД, каде што се сретна со претседателот Бајден, државниот секретар Ентони Блинкен и советникот за национална безбедност Џејк Саливан.

– Претседателот Бајден ја истакна големата важност за стабилизирање на кинеско-американските односи, но двете влади мора во пракса да ги потврдат своите заложби и да го отстранат меѓусебното мешање, да ги надминат пречките и да го подобрат консензусот за да постигнат резултати – рече Ванг Ји.

Заладени односи

Откако Бајден ја презеде функцијата во јануари 2021 година, односите меѓу Пекинг и Вашингтон дополнително се заострија по трговската војна иницирана од поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Америка почна поактивно да се меша во односите меѓу Кина и Тајван, кои Пекинг ги смета за дел од својата територија, додека двете земји имаат различни ставови за прашањето на руско-украинскиот конфликт. На неколку состаноци на политички донатори, Бајден го опиша Кси Џинпинг како диктатор, велејќи дека на чело на Кина има лоши момци. Тензиите дојдоа до врвот кога Бајден нареди соборување на кинески шпионски балон што прелета над САД во февруари. Пекинг сè уште инсистира дека се работи за метеоролошки балон што излета од курсот.

Искрена дискусија

Голем број важни прашања

Според Белата куќа, Џејк Саливан, советник за национална безбедност и Ванг Ји, кинескиот министер за надворешни работи, имале искрена дискусија за голем број важни прашања, како што се војната меѓу Израел и Хамас, конфликтот меѓу Русија и Украина, и ситуацијата во Тајванскиот теснец. – Џејк Саливан изрази загриженост за опасните и незаконски дејствија на Кина во Јужното Кинеско Море, нагласувајќи ја важноста на стабилноста и мирот на една од најпрометните трговски патишта – се вели во соопштението.