Тен Хаг: Пред да дојдам во Манчестер имаше недостаток на дисциплина, а кога ја нема, тоа е хаос

– Тренерот на Манчестер јунајтед, Ерик тен Хаг смета дека тимот бил во хаос пред тој да пристигне на „Олд Трафорд“.

– На тимот му недостасуваше дисциплина и не морам да лажам за тоа. Најдобрите играчи сакаат ред, а не само на теренот, па затоа има правила што треба да се следат. Очигледно, кога нема правила или дисциплина, добивате неред. Ова не е само во фудбалскиот клуб, туку и во која било друга индустрија. Ова е сосема очигледно, бидејќи видов што се случува на теренот. Баравме играчи со карактер. Многу фудбалери имаат вештини, на пример, можат брзо да трчаат, но гледавме играчи со карактер, лидерски квалитети, одговорни, стабилни. Тоа се играчите што ги барав откако го анализирав составот, изјави Тен Хаг.

Манчестер јунајтед попладнево од 17:30 часот се среќава со Ливерпул во рамките на 26. коло од англиската Премиер лига.