ТЕШКО Е ДА СЕ ГЛЕДА… Тажни сцени на омилениот актер: Падна при пристигнувањето на сцената, борбата со тешката болест зема замав!

Мајкл Џеј Фокс падна на сцената пред фановите на „Враќање во иднината“, а снимката од несреќата многу ги растажи сите.

Американскиот актер и ѕвезда на франшизата „Враќање во иднината“ Мајкл Џеј Фокс беше гостин на панелот посветен на тоа. Пристигнувајќи на бината, тој доживеа незгоден пад, кој е снимен од камерата, но за среќа, тој излезе неповреден.

На сега 61-годишниот актер во 1991 година му била дијагностицирана Паркинсонова болест, со која успешно се бори, но овој пат го изгубил чувството на ногата додека бил на пат да го заземе своето место. За среќа, ударот беше амортизиран од каучот пред него каде што падна, но тоа не му пречеше премногу кога седна назад и го започна панелот.

Видеото од тажниот пад погледнете го ТУКА .

На сцената му се придружија неговите колеги од филмот, 84-годишниот Кристофер Лојд и 64-годишниот Том Вилсон . Тоа беше негово прво појавување во јавноста откако призна дека неговата борба со Паркинсоновата болест се влошува.

Здравјето на Мајкл почнало да се влошува во последните неколку години, и како резултат на тоа, тој полека ја напушти глумата и беше виден на екранот само во некои посебни и кратки појавувања.

Мајкл во неколку наврати опиша како му било тешко да избира улоги поради проблемите што ги има, а еден од најголемите е неговото сеќавање. Актерот изјавил дека повеќе не може да запамети долги дијалози поради болеста која се повеќе напредувала. Но, неговата физичка состојба не го обесхрабри, туку напротив го мотивира да воспостави основа за развој на медицински истражувања кои помагаат во лекување и истражување на болести.

Мајкл ја започнал својата актерска кариера кон крајот на 1970-тите, но стана познат дури во филмот на Стивен Спилберг „Враќање во иднината“ во 1985 година, на 24-годишна возраст. Улогата требаше да му припадне на Ерик Столц, но филмот беше преработен со Фокс откако продуцентите помислија дека првиот пресек не успеа. Откако стана холивудска ѕвезда благодарение на „Враќање во иднината“ и средношколската комедија „Млад врколак“, Мајкл се сврте кон телевизијата и го играше Мајк Флаерти во политичкиот ситком „Сите луѓе на градоначалникот  .

Покрај него цело време е љубовта на неговиот живот Трејси со која има четири деца Сем, Аквина, Шајлер и Есме.