“ТИЕ СЕ ЗАКАНА ЗА СЕМЕЈСТВАТА!“ – Турската полиција го затвори центарот на Истанбул за да ја спречи ‘Парадата на гордоста’: “Нема да дозволиме вакви настани!“

Активистите во Истанбул маршираа против дискриминацијата на трансродовите луѓе и покрај тоа што властите ја забранија Парадата на гордоста во градот во неделата поради стравувањата дека таа претставува закана за семејните вредности.

И покрај тоа, полицијата успеа да ги спречи учесниците на парадата да протестираат на централниот градски плоштад „Таксим“ со поставување на голем блок на патот.

Прекинати биле и врските со метрото кои можеле да ги доведат демонстрантите на плоштадот „Таксим“. Според активистичкото здружение „Каос ГЛ“, полицијата организирала „напади“ врз учесниците.

Гувернерот на ИстанбулДавут Ѓул, во петокот на социјалната мрежа Твитер објави дека нема да дозволи никакви настани „кои ги загрозуваат вредностите на семејството“.

Другите турски градови исто така ги забранија маршевите и настаните поврзани со Месецот на гордоста, кој се одржува ширум светот во јуни и служи за подобрување на видливоста на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, транс луѓето и целата LGBTQ заедница.

Турските власти во претходните години забранија вакви настани. Владата на претседателот Реџеп Тајип Ердоган постојано изразува силни анти-LGBTQ чувства.