,,Титулата европски шампион од 1991 година буди убави спомени!” – Дарко Панчев се потсети на патувањето во Купот на европските шампиони (фото/видео)

На денешен ден во 1991 година, ФК Црвена Ѕвезда се искачи на врвот на Европа победувајќи го Олимпик од Марсеј по подоброто изведување пенали.

Дарко Панчев

Херој беше Дарко Панчев, кој го реализираше одлучувачкиот пенал, а во истата сезона беше и најдобар стрелец во Европа.

-Кога го облеков овој прекрасен дрес ми се вратија спомени од моментот кога ја покоривме Европа во 1991 година и морам да признаам дека е многу удобно, додека покрај светиот грб, на бројот „девет“ на Назад, таму е мојот потпис, и има белег дека ја освоив златната копачка на таа позната година. Ме радува што споменот на нашата генерација се чува на овој начин. Тогаш нè следеа голем број навивачи, а во следните години тие луѓе веројатно им кажуваа на своите потомци како изгледа сето тоа, додека сега можат уште повеќе да се доближат до нашата генерација и Ѕвезда како клуб – започна познатиот стрелец.

Панчев истакна дека секогаш е убаво да се носи црвено-бел дрес, односно дека има голем број пријатели кои ја следат Ѕвезда и дека ќе ги израдува со реплика од Бари.

– Кога го облеков дресот имав голема желба да истрчам на теренот, но годините си го прават своето. Многу сум среќен што се враќам во црвено-бело и секогаш е убаво да го облечам светиот дрес за мене. Моите пријатели, големите ѕвезди сигурно ќе ги изненадам со реплика на дрес од Бари и верувам дека ќе бидат воодушевени.

Дарко Панчев

Познатиот напаѓач на Ѕвезда го спореди своето време со сегашното.

– Многу е тешко да го повториме нашиот успех, бидејќи времињата се сосема различни. Потребни се многу пари, бидејќи младите и талентирани играчи веднаш штом се укаже на првата можност заминуваат во странство. Мојата филозофија е дека млад играч секогаш треба да остане во Ѕвезда неколку сезони, да одигра минимум 150 натпревари, да созрее и да му врати на клубот сè што му дал, но не е лесно да се бори против европската политика која се промени, и затоа е тешко да го повториме нашиот успех, но на добар пат сме да ce доближиме до нешто слично, што е задоволително во овие околности.

Дарко Панчев откри и со кои соиграчи од Ѕвезда е во контакт.

– Секоја наша шампионска генерација живее на различно место, опкружена со своите пријатели, но почитта и искрениот однос меѓу нас остана до ден-денес, па затоа многу често одржуваме контакти и се слушаме. За малку се слушнав со Роби и му честитав кога стана селектор на Црна Гора, освен него слушам и од Пикси, Деја, Марет, Дик … Многу ми е драго што е така – заврши Панчев.

Покрај потсетувањето на познатата сезона кога Црвена Ѕвезда ја покори Европа, Дарко Панчев зборуваше и за актуелното работење на клубот во новото издание на емисијата „Ѕвезда ТВ“, а доби и членска книшка со бројот „девет“.