Товарен брод се преврте кај јапонскиот брег со 22 патници

0

Девет членови на екипажот и понатаму се водат како исчезнати откако товарен брод се преврте во средата кај јапонската префектура Нагасаки, изјави јапонската крајбрежна стража за Си-Ен-Ен.

Крајбрежната стража соопшти дека добила сигнал за помош од бродот Џин Тиан под знаме на Хонг Конг доцна во вторникот навечер додека крстарел 110 километри (68 милји) западно од островите Данџо во Источното Кинеско Море со екипаж од 22 лица.

Екипажот – 14 кинески и осум државјани на Мјанмар – се верува дека биле префрлени на чамци за спасување пред немирното море да влијае врз нивното спасување, соопшти јапонската крајбрежна стража.

Досега се спасени 13 членови на екипажот – пет од комерцијални бродови што крстосуваат во близина, двајца од хеликоптери на јапонските воздушни сили за самоодбрана и шест од јужнокорејската поморска полиција, соопшти јапонската крајбрежна стража.

Крајбрежната стража соопшти дека Џин Тиан се очекува да стигне до пристаништето Инчеон, Јужна Кореја, во среда. Тој го напушти малезискиот Порт Кланг на почетокот на декември, според сајтот за следење MarineTraffic .