Товарите со гас се блокирани во близина на Русија поради безбедносните ограничувања на мостот на Крим

0

Неколку танкери натоварени со течен нафтен гас (ТНГ) не можеа да поминат под рускиот мост на Крим поради безбедносни ограничувања, изјавија трговците во петокот, што ги натера добавувачите да користат други рути надвор од Русија.

Патниот и железничкиот мост долг 12 милји (19 километри), кој беше отворен лично од претседателот Владимир Путин во 2018 година, беше бомбардиран во октомври во напад што Русија го изведе Украина. Мостот се протега на Керченскиот теснец што го поврзува Црното Море со помалото Азовско Море.

Киев никогаш не ја презеде одговорноста за бомбардирањето на мостот утрото на 8 октомври, еден ден по 70-тиот роденден на Путин. Руската Федерална служба за безбедност соопшти дека нападот бил организиран од украинското воено разузнавање.
Според податоците за следење на бродот на Refinitiv Eikon, танкери биле натоварени со ТНГ во пристаништето Темрјук во Азовското Море на крајот на декември, но тие не можеле да продолжат понатаму на југ во Црното Море.

Податоците покажаа дека носачите на гас Самер натоварени со 2.900 тони ТНГ, Гас Хјустон (3.400 тони) и Премиер (2.400 тони) сè уште се наоѓаат во Азовското Море, чекајќи го преминот во Црното Море преку Керченскиот теснец.

„Изгледа дека ТНГ е додаден на списокот на опасните товари, забранети од преминот под мостот (Крим)“, рече извор од индустријата кој сакаше да остане анонимен поради чувствителноста на ситуацијата.

ТНГ, кој главно се користи како гориво за автомобили, греење и за производство на други петрохемикалии, е изземен од опсежните западни санкции наметнати против Русија поради Украина.

Пристаништето Темрјук, руската Федерална служба за безбедност, Федералната служба за надзор на транспортот, како и сопствениците на товар „Газпром“ и „Лукоил“, не одговорија на барањата на Ројтерс за коментари.

Обично им треба до една недела за танкери да испорачаат товар на ТНГ од Темрјук до романските пристаништа Мидија и Мангалија или до бугарското пристаниште Бургас.

Извозниците на ТНГ од Русија и Казахстан веќе го пренасочија својот товар од Темрјук.

Трговците рекоа дека нафтената компанија Тенгизчевр испорачува товари со ТНГ во грузиското пристаниште Батуми наместо Темрјук, додека руските добавувачи се повеќе го користат пристаништето Таман, кое се наоѓа јужно до мостот Крим со непречен премин до Црното Море.